Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SECHESTRU ASIGURATOR ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SECHESTRU ASIGURATOR ?

Daca nu platesc taxa de timbru finala la iesirea din indiviziune si mi se cer cheltuieli de judecata pe car nu am de unde sa le platesc , creditorii put sa se indrepte asupra cotei mele indivize care ramine in indiviziune ?
am inteles . deci se vinde la pretul stabilit de expert , opreste ce i se cuvine si mi da restul de bani ?
este aproape imposibil de vindut . ca locatie nu prezinta interes , iar cei care au de recuperat acele cheltuieli de judecata debia au dupa ce sa bea apa . asa ca sa faca licitaii , etc . le doresc succesuri ! am inteles acum . stau linistita
ilenuta1963, utilizator
ilenuta1963 a scris:
am inteles . deci se vinde la pretul stabilit de expert , opreste ce i se cuvine si mi da restul de bani ?

Nu neaparat pretul stabilit de expert. Se vinde la cat se vinde si basta. Teoretic se poate nici sa nu se acopere datoria (eu nu stiu cat valoreaza casa aia).
Sau puteti incheia o tranzactie cu celalalt coproprietar si stabiliti un pret, sau instanta poate stabili o sulta care sa o primiti din care se scade datoria, etc. Variante ...

ilenuta1963 a scris:
este aproape imposibil de vindut . ca locatie nu prezinta interes , iar cei care au de recuperat acele cheltuieli de judecata debia au dupa ce sa bea apa . asa ca sa faca licitaii , etc . le doresc succesuri ! am inteles acum . stau linistita

Da, intradevar cei care au de recuperat bani pe civil, au destule impedimente sa o faca eficient, fapt pentru care probabil va dura mult si bine pana sa se intample ceva rau pt dvs.
Domnule . Eu nu am vrut sa se intimple asta . Am incercat ani de zile sa ajung la ao intelegere . Am vrut sa ies din indiviziune dar s a stabilit o taxa de timbru de 18.000 lei . Nu merita platita . Casa - 65.000 - terenul 556.000 lei . Este intr-o zona frumoasa dar fff greu accesibila . Nu este intrare auto , isirea la strada este de 4 m , pe niste trepte abrupte . Nu se vinde IN VECII VECILOR . Piritii nu au bani nisi dupa c sa bea apa . Asa ca ....Eu asi fi bucuroasa daca ar cumpara sa scap si de ei si de casa aia cu pamint cu tot . Mai vedem