Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitate economica ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitate economica ONG

buna ziua
vanzarea catre membrii cotizanti prezenti la eveniment de tricouri cu sigla ONG pentru promovarea ONG este considerata activitate economica?. Vanzarea tricourilor se face pentru a plati masa si cazarea cotizantilor , pt ca ONG nu are fonduri suficiente.
Dar vanzarea de bilete pentru o conferinta tinuta de ONG pentru cotizanti este considerata activitate economica?Conferinta s-a facut pentru cotizanti dar ong nu a avut fonduri pentru plata salii si pentru masa.Vanzarea de bilete s-a facut pentru a acoperii aceste cheltuieli.Multumesc pt raspuns
Da, acelea sunt venituri din activitatea economica pentru fundatie.
lhilda a scris:

Fundatia care are ca scop ocrotirea starii de sanatate a copiilor, imbunatatirea calitatii vietii, etc., efectueaza kinetoterapie contra cost. Aceasta se considera activitate economica?

Da, normal, fiind contra cost si neincadrandu-se in vreo exceptie expres prevazuta de lege, e activitate economica...
Buna ziua,

Activitatile sus explicitate sunt unele ce au caracter economic.
Pt ca subiectul este de interes pentru mine, imi permit sa intreb:
Trebuie sa raspund intr-un formular la intrebarea:
Desfasoara activitati economice DA/NU
SRL-ul meu are CAEN pt traduceri si producere Software dar de aprox 10 ani nu mai fac decat SOFTWARE.
Oare raspunsul este DA sau NU?
Carol_deubel, utilizator
SUntem pe un forum ONG, si la ONG doar se pune problema de a avea sau nu activitati economice, caci e optional. Un SRL nu are cum sa NU desfasoare activitati economice, ca ori nu are activitate deloc, ori are activitati economice, neavand voie sa aiba activitati non-profit. Deci care e de fapt intrebarea? E vorba despre un ONG sau despre un SRL? Daca e SRL, e cumva unic asociat ONG-ul sau are ceva legatura cu ONG-ul? Ca la modul cum e pusa intrebarea nu cred ca se intelege problema si deci nu vad cum se poate raspunde la subiect....