avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare factura mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare factura mai mare de 5000 lei

Buna,
am emis o factura de 5600 lei.Clientul a platit ,pana acum,numerar cate 1000 lei in 3 zile diferite,astfel ca am incasat suma de 3000 lei cu 3 chitante in zile diferite.
Este corect sau dupa prima chitanta de 1000 lei era obligatorie plata restului sumei prin banca sau era obligatoriu o singura data (o singura chitanta)fix 5000 lei si restul prin banca sau pana la concurenta sumei de 5000 lei pot fi mai multe chitante de incasare si restul prin banca?
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ContSters324606 , utilizator 16:33, 13 Octombrie 2014
pot achita numerar doar 4990 lei cu chitanta , diferenta o pot achita la fel cu chitanta , sau prin banca !
suma egala sau mai mare de 5000 lei nu este voie....se achita , decat doar prin banca !
Ultima modificare: Luni, 13 Octombrie 2014
ContSters324606, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare facturi georgetag georgetag as dori sa stiu exact care este modul de incasare a unei facturi.....prin casierie o factura cu valoare de pana la 5000 ron se poate incasa prin casierie ... (vezi toată discuția)
Incasare facturi genni genni Buna, facturile care sunt mai mari de 5000 roni pot fi incasate prin casa sau doar prin banca? Un client poate achita doar numerar o factura de 1500 euro. Ce ... (vezi toată discuția)
Chitante gabriolet gabriolet Am facturat catre o scoala la data de17.06,suma de 10830 lei. Pe 22.06. am taiat o chitanta si am primit numerar 3000 lei, iar pe 23.06 cu alta chitanta am ... (vezi toată discuția)