Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare factura mai mare de 5000 lei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare factura mai mare de 5000 lei

Buna,
am emis o factura de 5600 lei.Clientul a platit ,pana acum,numerar cate 1000 lei in 3 zile diferite,astfel ca am incasat suma de 3000 lei cu 3 chitante in zile diferite.
Este corect sau dupa prima chitanta de 1000 lei era obligatorie plata restului sumei prin banca sau era obligatoriu o singura data (o singura chitanta)fix 5000 lei si restul prin banca sau pana la concurenta sumei de 5000 lei pot fi mai multe chitante de incasare si restul prin banca?
Multumesc mult.
pot achita numerar doar 4990 lei cu chitanta , diferenta o pot achita la fel cu chitanta , sau prin banca !
suma egala sau mai mare de 5000 lei nu este voie....se achita , decat doar prin banca !
ContSters324606, utilizator