Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Filmarea pe domeniul public
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Filmarea pe domeniul public

Buna ziua, as dori si eu un sfat pentru urmatoarea problema.

Zilele trecute eram pe domeniul public cand am fost filmat intr-o situatie jenanta. Mergeam pe strada cand un caine maidanez s-a urcat pe piciorul meu si a inceput sa mimeze un act sexual cu piciorul meu. Partea proasta e ca un trecator a filmat si a postat pe net iar prietenii mei au vazut iar de atunci fac misto de mine. Am cerut inlaturarea filmuletului insa moderatorul mi- a zis ca nu este obligat deoarece legea specifica ca se poate filma pe domeniul public fara acordul meu deoarece erau si alti trecatori pe strada.
Aceasta filmare imi strica imaginea, exista vreo lege care imi permite sa actionaz dar mai ales unde pot sa ma adresez pentru a fi stersa.
Oarecum ar fi clasat la pornografie infantila pe net . Nu ai rezolva nimic pe penal , nici macar nu ar primii o sanctionare scrisa ( advertisent ) . Sfatul meu e sa incerci sa iei legatura cu persoana care a facut filmuletul ca sa il stearga .
Cu bine ! Succes !
Lol. Pornografie infantila ar fi doar daca era minor.

Interventie moderator:va rog sa cenzurati limbajul, in respectarea regulamentului de forum. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator