Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Control ii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Control ii

ii trebuie sa aiba casa de marcat daca vinde haine second hand? aceste ii sunt contolate de cineva daca respecta legea sau nu?
Reclamati la Administratia Finaciara. Au acolo structuri care fac controale operative.
Conform legii sunt obligati sa detina casa de marcat si sa elibereze bon fiscal inclusiv PFA-urile si Intreprinderile individuale care sunt impozitate la norma de venit.

Asta in teorie, pentru ca in practica, nu elibereaza niciun fel de bon fiscal, decat, poate la cerere si nici nu ii calca nimeni in ideea ca platesc impozit la norma de venit si e pierdere de vreme sa ii iei la puricat cu bonurile.
Bonul fiscal pentru incasarile prin banca se elibereaza tot pe casa de marcat, numai ca sunt nonnumerar.
Inainte de 2011 pentru incasarile partiale sau prin transfer bancar nu era obligatoriu sa eliberezi fiscal. Dupa abrogarea acelor articole din oug 28/1999, ele devin obligatorii.