Forum Discuţii juridice Executare silită Executare pentru credit luat inainte de casatorie
Discuție deschisă în Executare silită

Executare pentru credit luat inainte de casatorie

Buna seara, sotul meu, casatoriti de 5 ani , e executat pt un credit luat inainte de casatorie,pe care l-a girat cu ap lui proprietate tot de dinainte de casatorie.Ap v-a fi executat , eu avand de 7 ani domiciliu in acel apartament. Pot fi executata si eu ? poprire pe sal. meu si bunurile mele executate?Mentionez ca avem o firma impreuna dinainte de casataorie dar pe firma nu avem niciun bun.
Multumesc frumos
Andra Arianna Farkas
arianna121212, utilizator
Apartamentul poate fi executat, chiar daca dvs. aveti domiciliul acolo (adica domiciliul dvs. pune unele mici incurcaturi birocratice, dar nimic care sa impiedice executarea silita).
Bunurile dvs. personale si veniturile nu vor putea fi executate, dar ar putea fi executate bunurile comune cu sotul, in extremis.
Bunurile firmei, daca ar exista, nu pot fi executate.
Multumesc frumos pt raspuns. Ar mai fi o intrebare-sotul executat siit detine bani in contul firmei a carui administrator este, executorii pot pune poprire pe cont si sa-i ia banii?
Multumesc frumos.
Nu ar fi legala poprirea pe contul firmei. Firma este o persoana juridica distincta de sotul dvs.