avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Loviri si alte violente

Buna ziua,

Tatal meu a fost victima unei agresiuni fizice. Nu a ripostat sau provocat agresorul, care si-a recunoscut fapta la politie. Tatal meu a primit 70 de zile de ingrijiri medicale - dubla fractura de mandibula. Agresorul nu era sub influenta bauturilor alcoolice si are 19 ani, fara cazier.
1) Care considerati ca va fi incadrarea faptei si posibila pedeapsa?
2) Este posibila impacarea partilor, odata depusa plangerea penala?
3) Recomadati ca o posibila impacare sa aiba loc la avocat sau mediator?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: alinar_popescu , utilizator 11:07, 4 Noiembrie 2014
Ar fi mai sigur sa depuneti plangerea prealabila inainte, aveti termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.
Va multumesc mult pentru sfaturile utile!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Agresiune Stephany2017 Stephany2017 Cat e amenda pentru agresiune verbala si fizica? (vezi toată discuția)
Buna ziua,fratele meu a suferit o agresiune din partea unui vecin,in ... mafinescuingrid mafinescuingrid Buna ziua,fratele meu a suferit o agresiune din partea unui vecin,in urma acesteia,conform biletului de iesire din spital,s-a...ales cu urmatoarele: -Fractura ... (vezi toată discuția)
Violenta in familie jana orascu jana orascu ce condamnare risca agresorul cand a lovit sotia ? (vezi toată discuția)