Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Loviri si alte violente

Buna ziua,

Tatal meu a fost victima unei agresiuni fizice. Nu a ripostat sau provocat agresorul, care si-a recunoscut fapta la politie. Tatal meu a primit 70 de zile de ingrijiri medicale - dubla fractura de mandibula. Agresorul nu era sub influenta bauturilor alcoolice si are 19 ani, fara cazier.
1) Care considerati ca va fi incadrarea faptei si posibila pedeapsa?
2) Este posibila impacarea partilor, odata depusa plangerea penala?
3) Recomadati ca o posibila impacare sa aiba loc la avocat sau mediator?
Va multumesc,
Ar fi mai sigur sa depuneti plangerea prealabila inainte, aveti termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.
Va multumesc mult pentru sfaturile utile!