avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Cum ma ajuta privitor la varsta de pensionare respectiv cuantumul pensiei faptul ca pe langa activitatea principala am mai avut un job cu contract de munca pe de 4 ore si am absolvit si o facultate la zi.
Va multumesc:)
Cel mai recent răspuns: laumotor , utilizator 13:22, 20 Noiembrie 2014
Un contract de munca cu 4 ore in plus fata de activitatea principala conduce la cresterea cuantumului pensiei.
Facultatea la zi este stagiu asimilat si intra in calcul doar la pensia de limita de varsta si cea de invaliditate.
Nu va ajuta la reducerea varstei standard.
multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate solicita inscrierea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare? nagara nagara doresc si eu sa stiu daca ma pot inscrie la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare? sunt nascuta pe 01.05.1955 am urmatoarele ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie elena2 elena2 - nascut la 17.12.1950 - pensionat cu gradul II de invaliditate la 01.02.2001 - 22 de ani si 2 luni vechime in munca din care 16 ani - grupa a II-a - ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare asandulescu asandulescu Buna ziua, va rog sa-mi spuneti care ar fi varsta la care pot sa ma pensionez tinand cont de Legea 380/24.12.2013 referitor la grupa 1 de munca.Datele mele ... (vezi toată discuția)