Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Cum ma ajuta privitor la varsta de pensionare respectiv cuantumul pensiei faptul ca pe langa activitatea principala am mai avut un job cu contract de munca pe de 4 ore si am absolvit si o facultate la zi.
Va multumesc:)
Un contract de munca cu 4 ore in plus fata de activitatea principala conduce la cresterea cuantumului pensiei.
Facultatea la zi este stagiu asimilat si intra in calcul doar la pensia de limita de varsta si cea de invaliditate.
Nu va ajuta la reducerea varstei standard.
multumesc mult pentru raspuns.