Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG salariul minim in 2015 si HG privind zile libere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG salariul minim in 2015 si HG privind zile libere pentru sectorul bugetar

In Sedinta de Guvern din 10.12.2014 s-a adoptat :
- Hotararea pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Prin Hotărârea adoptată de Guvern, salariul minim brut pe țară garantat în plată, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună, se majorează după cum urmează:
- la 975 lei lunar, începând cu data de 1 ianuarie 2015, majorarea fiind de 8,333% față de anul 2014;
- la 1.050 lei lunar, începând cu data de 1 iulie 2015, majorarea fiind de 16,666% față de anul 2014.

- Hotarare privind stabilirea unor zile lucrătoare ca zile libere
Prin Hotărârea adoptată de Guvern, se stabilesc ca zile libere zilele de 24 și 31 decembrie 2014, pentru salariații din sectorul public. Aceste zile se vor recupera fie prin activitatea în program normal în zilele de 13 și 20 decembrie 2014, fie prin prelungirea corespunzătoare a timpului de lucru, până la data de 31 ianuarie 2015.
Legea nu este suspendata , nu se aplica doar anumite dispozitii din cuprinsul acesteia.