Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Au trecut mai bine de 3 ani de cand am permisul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Au trecut mai bine de 3 ani de cand am permisul suspendat

buna ziua.
in luna iulie 2011 nu am respectat indicatorul stop si am accidentat un biciclist care circula regulamentar. consumasem alcool iar rezultatul etilotestului a fot de 0.71mg in aerul expirat, 0.75mg prima proba de sange si 1.00mg a doua.
victima a avut nevoie de 120 de zile de ingrijiri medicale, iar dosarul meu abia a atras atentia organelor penale, dat fiind ca abia luna aceasta mi s-a comunicat ca urmeaza sa intre procesul pe rol (sper sa nu dureze inca vreo 3 ani pana atunci)
mentionez ca nu am incercat sa ascund nimic, si eu am fost cel ce a anuntat politia si ambulanta sa se deplaseze la locul accidentului.
cum pot face sa imi recuperez permisul? pe dovada scrie "fara drept de circulatie" si ca pana la finalizarea anchetei se considera suspendat...
Nu cred ca aveti sanse sa recuparati permisul.
Probabil peste cativa ani...