Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire indiviziune intre soti ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire indiviziune intre soti ?

Buna dimineata, ma intereseaza si pe mine daca 2 soti pot face iesirea din indiviziune.
Avem impreuna o casa cumparata de la parintii sotiei. Cand am cumparat casa nu eram casatoriti. Casa am cumparato cu contract de vz-cu cu uzufruct. Ulterior am aflat ca partea ei este in pericol conf. art.845 c.civ.(deoarece sotia mai are frati). Acum vrem sa facem iesirea din indiviziune si parintii sa-i vanda uzufructul doar sotiei cu titlu oneros.
Credeti ca este alegerea cea mai buna sa nu o mai atace fratii pe sotie?

Va multumesc !!!
Mihaibc a scris:

Intrebarea mea este :
Cum e trecut dreptul de uzufruct in contractul de vanzare ? ( e viager sau nelimitat)
Banuesc ca de fapt e un drept de abitatie viager , asa ar fi fost corect . caz in care nu stiu de ce vreti sa-l cumparati acum important este contractul trebuie citit si vazut EXACT ce scrie acolo.

X-( X-( X-( Cu astfel de raspunsuri ....
Uzufructul nu poate fi nelimitat, iar aceasta chestiune tine de ordinea publica.
gabescu a scris:

Nudul proprietar este proprietarul acre nu are posesia bunului sau. Uzufructuarii sunt cei ce se bucura de "fructele" bunului(chirii, etc).

Cu alte cuvinte, stati acasa, si va vedeti de treaba intrucat nu se pierde nimic iar odata cu moartea parintilor sotiei o sa aveti si posesia si "fructele"!

=D>=D>=D>
Presupun ca si actul de donatie este inregistrat la acelasi notar la care s-a efectuat si inregistrarea contractului de vanzare , si ca parintii au un exemplar (eventual puteti vorbi sa va faca la notar o copie legalizata) aveti astfel dovada platii nu vad cum ar putea sa va atace ,contractul dumneavoastra , singura masura de luat este sa incercati sa va faceti rost de un exemplar sau de o copie legalizata a actului de donatie si ... daca va supara cereti dumneavoastra , reductiunea.... DONATIEI :P
Va multumesc, am chiar 2 exemplare de donatie in original de la notar.
E facuta in aceeasi zi, la acelasi notar, si numarul donatiei de inregistrare este urmatorul dupa contractul de vz- cu cu uzufruct.
Deci treaba sta simplu : parintii au luat banii de la noi si iau donat baiatului (fratelui sotiei ) pe toti, si pe ai mei si pe ai ei. Practic toti am fost la semnarea actelor in sala. Deci toata lumea a fost de comun acord.
Dar ne gandim pe viitor sa nu ne certam.
u.b.i.k. a scris:

Mihaibc a scris:

Intrebarea mea este :
Cum e trecut dreptul de uzufruct in contractul de vanzare ? ( e viager sau nelimitat)
Banuesc ca de fapt e un drept de abitatie viager , asa ar fi fost corect . caz in care nu stiu de ce vreti sa-l cumparati acum important este contractul trebuie citit si vazut EXACT ce scrie acolo.

X-( X-( X-( Cu astfel de raspunsuri ....
Uzufructul nu poate fi nelimitat, iar aceasta chestiune tine de ordinea publica.

Da aveti dreptate, imi cer scuze daca am suparat,
Ideea era ca putea sa-si pastreze un drept de uzufruct sau de fapt in contract sa scrie altceva ,sa-si pastreze dreptul pe o camera spre exemplu si in acest caz avem alceva de fapt... recunosc este o greseala de explimare , motiv pentru care am si spus ca trebuie citit contractul.

Motiv pentru care deobicei recomand pentru siguranta a se merge cu actele la un avocat sau un notar, in functie de situatie, in acest caz as recomanda ca in cazul in care are cel mai mic dubiu sa treaca pe la notarul la care a incheiat contractul de vanzare incheiat , Cred ca pretul unei consultatii este mai mic decat pretul linistii si al sigurantei pe care o castiga.
GAGIU1982 a scris:

Va multumesc, am chiar 2 exemplare de donatie in original de la notar.
E facuta in aceeasi zi, la acelasi notar, si numarul donatiei de inregistrare este urmatorul dupa contractul de vz- cu cu uzufruct.
Deci treaba sta simplu : parintii au luat banii de la noi si iau donat baiatului (fratelui sotiei ) pe toti, si pe ai mei si pe ai ei. Practic toti am fost la semnarea actelor in sala. Deci toata lumea a fost de comun acord.
Dar ne gandim pe viitor sa nu ne certam.

In acest caz nu aveti de ce sa va faceti griji. Poate daca jumatate din valoarea casei este mult mai mare decat suma de bani primita prin donatie de catre fratele sotiei. Asa fratele ar fi indreptatit sa primeasca jumatate din aceasta diferenta.