Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract V-C pe nume copil major
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract V-C pe nume copil major

Buna ziua.

Dorim sa achizitionam o casa direct pe numele copilului major.

Putem face acest lucru stipuland in contract uzufruct/ habitat viager (nu cunosc diferentele) in favoarea noastra, a parintilor? Ma intereseaza sa nu poata fi vanduta sau ipotecata decat cu acceptul nostru.

Multumesc anticipat
Nu asta era esenta afirmatiei mele. Dar, haideti sa facem o presupunere. Aceea ca as gasi o astfel de banca. Pot vinde/ipoteca nuda proprietate fara acordul uzufructuarului? DA, DA, DA, de trei ori da. Asta am spus, nu altceva. Vorbeam despre posibilitatea legala, nu despre oportunitate sau despre posibilitatea practica.

PS Puteti sa-mi indicati textul de lege care impune acordul uzufructuarului la instrainarea/ipotecarea nudei proprietati? Daca da, imi scot clopu'!
Imi permit sa intervin (multumindu-va pt amabilitatea de a raspunde): asta e esenta - posibilitatea legala de a fi instrainata de nudul proprietar..
Imaginati-va ca nu o banca ar agrea ci UN CAMATAR. Acesta ar cumpara legal imobilul (muuult sub valoare), ...si nu mai detaliem ce ar face pt excluderea habitantilor.

Deci, dupa ce am citit (legislatie si pareri forum), ramane varianta pe care am scris-o mai sus, (habitatie viagera). Din cate am inteles, habitatia viagera poate fi mutata doar cu acordul habitantului.

Ce nu reusesc sa inteleg: de ce nu se poate face simultan cu contractul V-C, acord de dispozitiune comuna. Legal n-am gasit nimic sa contravina. E un acord sub liber consimtamant, al partilor.

themis a scris:

Nu asta era esenta afirmatiei mele. Dar, haideti sa facem o presupunere. Aceea ca as gasi o astfel de banca. Pot vinde/ipoteca nuda proprietate fara acordul uzufructuarului? DA, DA, DA, de trei ori da. Asta am spus, nu altceva. Vorbeam despre posibilitatea legala, nu despre oportunitate sau despre posibilitatea practica.

PS Puteti sa-mi indicati textul de lege care impune acordul uzufructuarului la instrainarea/ipotecarea nudei proprietati? Daca da, imi scot clopu'!

Doamna dreptul de a dispune este al proprietarului. Daca dvs aveți doar o habitație viagera nu sunteți proprietar si nu se poate cum vreți dvs!

@themis țineți va clopul unde vreți! Nudul proprietar poate face orice cu dreptul sau insa posibilitatea de a înstrăina cu un uzufruct sau ipoteca fara acordul uzufructuarului sau renunțare la uzufruct e mica.....
ContSters338589, utilizator
Intre acel nu se poate anterior si acest se poate, dar posibilitatea e mica, e o distanta ca de la cer la pamant.

Mai ales in drept.

Clop n-am la ora asta, asa ca raman doar la :bow:
Joha a scris:

Doamna dreptul de a dispune este al proprietarului. Daca dvs aveți doar o habitație viagera nu sunteți proprietar si nu se poate cum vreți dvs!

@themis țineți va clopul unde vreți! Nudul proprietar poate face orice cu dreptul sau insa posibilitatea de a înstrăina cu un uzufruct sau ipoteca fara acordul uzufructuarului sau renunțare la uzufruct e mica.....

nu-i mica..ci doar nu-i asa populara