avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract V-C pe nume copil major
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract V-C pe nume copil major

Buna ziua.

Dorim sa achizitionam o casa direct pe numele copilului major.

Putem face acest lucru stipuland in contract uzufruct/ habitat viager (nu cunosc diferentele) in favoarea noastra, a parintilor? Ma intereseaza sa nu poata fi vanduta sau ipotecata decat cu acceptul nostru.

Multumesc anticipat
@themis vorbim separat si ne înțelegem....la fel...pentru ca așa va place dvs....
Nu am vorbit de nuda proprietate doar ci de dreptul de proprietate pe întreg...adică nuda cu uzufruct....așa oarca îmi aduc eu aminte ca este.....
Dreptul de proprietate asupra imobilului nu poate fi vândut in integralitatea sa in acest caz ... Adică citatul folosit din mesajul meu la asta se referea....
In fine....bine ca nu aveți clop.....
Va multumesc din suflet pt raspunsuri si implicare (cu toate ca am generat aceasta dezbatere).

Eu mi-am dorit o solutie la problema mea: protejarea imobilului, indiferent de cine l-ar primejdui.

Nu reiau cele deja lamurite (clar, in situatia expusa, habitat viager, e superior uzufructului supus posibilei executari silite).

Studiind, am gasit varianta cumpararii in proprietate comuna (parinti - copil), cu definirea cotei de participare.

O simpla si unica intrebare: e o varianta fezabila si incadrabila in dorinta mea?

Respect si multumesc tuturor

1.Habitația viagera este mai puțin decât uzufructul.la uzufruct aveți acel drept de dispoziție de care tot vorbiți.
2_ sa fiți coproprietar este o varianta cumpărați pe cote parti insa si aici copilul poate face ce dorește cu cota lui parte la fel si dvs.
Noi putem sa va spunem ce înseamnă daca intelegeti noțiunile dvs alegeți in funcție de ce doriți.
Buna ziua.

Va multumesc inca odata.
Am inteles perfect raspunsul, si aici, in urma studierii pt varianta cumpararii in proprietate comuna (parinti - copil), cu definirea cotei de participare, am gasit aceste specificatii.

în cazul proprietăţii pe cote-părţi, actele de dispoziţie asupra întregului bun comun se pot face numai cu consimţământul tuturor proprietarilor, avand in vedere ca proprietatea comună pe cote-părţi poate proveni din lege, succesiune, convenţia părţilor

In aceste conditii specificate, nici unul din co-proprietari nu poate instraina/ gaja...imobilul fara acordul celeilalte.
In plus, se poate conveni si dretul de habitatie viagera pe intreg imobilul (pt parinti).

Gresesc?

Va multumesc pt rabdare.

Joha a scris:

1.Habitația viagera este mai puțin decât uzufructul.la uzufruct aveți acel drept de dispoziție de care tot vorbiți.
2_ sa fiți coproprietar este o varianta cumpărați pe cote parti insa si aici copilul poate face ce dorește cu cota lui parte la fel si dvs.
Noi putem sa va spunem ce înseamnă daca intelegeti noțiunile dvs alegeți in funcție de ce doriți.

Atunci cumparati dvs si fiul in cote parti egale imobilul adica dvs 1/2 din dreptul de proprietate si fiul 1/2, cu habitatie viagera pentru dvs.

Alte discuții în legătură

Nuda proprietate si dreptul de uzufruct viager orhidea orhidea ce inseamna sa fiu nud proprietar impreuna cu fratele meu,in urma decesului mamei mele,iar tatal meu a primit dreptul de uzufruct viager (vezi toată discuția)
Solicitare informatie eliberare act de identitate expirat ionut.tanase ionut.tanase Buna ziua, Va rog sa imi precizati daca in momentul cand doresc sa imi reinnoiesc cartea de identitate (care este expirata) este nevoie sa mai fie prezent ... (vezi toată discuția)
Uzulfruct viager nenea toto nenea toto Nepotul nu vrea sa-i las mostenire o parte din imobilul in care locuieste, pe care eu l-am dobandit cu fratele meu, prin mostenire de la mama noastra ,el vrea ... (vezi toată discuția)