Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajarea unei persoane fizice(nu PFA) de alta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajarea unei persoane fizice(nu PFA) de alta persoana fizica(nu PFA)

Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?
ivancarmen66 a scris:
Ce contract ar trebui sa incheie o familie care doreste sa angajeze o bona, spre exemplu?
Si ce taxe ar trebui sa plateasca familia, pentru banii pe care ii plateste bonei ? Ar avea de platit si femeia angajata
ceva?

Depinde din ce parte priviti problema: a familiei sau persoanei prestatoare.
Daca familia doreste sa nu aiba batai de cap in calitate de angajator parte in contractul individual de munca, e favorabila varianta cu contractul de prestari servicii.Familia in calitate de beneficiar achita remuneratia si bona in calitate de prestator PFA - eventual cu venit net anual stabilit pe baza normelor pe venit - isi plateste contributiile aferente pentru CAS,CASS,etc.
Daca se incheie un contract individual de munca, angajata - bona- nu mai are batai de cap, intocmirea statului de plata, virarea contributiilor, depunerea declaratiilor, respectarea termenelor, etc. revin angajatorului - familia.
Inclin spre varianta recomandata de eu.ro.lex in care bona presteaza servicii in calitate de PFA.
Aveti mare dreptate, varianta cu PFA este practica ! Totusi, credeti ca bona o sa merga la RC si Administratia Fiscala pentru PFA ? Cel mai simplu ar fi ca familia sa incheie un CIM cu bona, sigur au cultura si posibilitate !