Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Factura in lei - client UE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Factura in lei - client UE

Buna ziua ,

Daca sunt neplatitor de TVA , pot factura o factura catre un client din UE care este platitor de TVA ?
Daca doriti sa faceti operatiuni intracomunitare trebuie sa va inscrieti in registrul operatorilor intracomunitari inainte de a factura.
De ce ?
conform art . 158 alin 8 nu trebuie :(8) Nu pot fi inscrise in Registrul operatorilor intracomunitari:
a) persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1;

eu sunt SRL neplatitor de TVA pentru ca nu ma inscriu nici la plafonul 35.000 euro pt art 153 si nici la plafonul 10.000 euro pentru art 153 ^1.

Cititi cu atentie articolele 153 si art 153`1
Le-am citit dar nu imi dau seama :) , nu pot procesa atatea date .
nici eu nu am depasit plafonul de 35.000 dar m-am inscris in ROI, dupa care am facturat fara tva (taxare inversa ) catre cei care transmit un cod valid de tva . livram produs finit .