Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în 2015

Buna ziua
Conform acestei hotarari de guvern : HG 1091/2014 – Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată în 2015 incepând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5,781 lei/oră.

Intrebarea este urmatoareaL Cum se ajunge la aceasta valoare si nu este o alta valoare,se tine cont de un cos minim de cumparaturi,de caloriile ce trebuie sa fie consumate de un individ in 24 ore sau asa este ca asa vor ei?!
Va multumesc #-oX-(
Ultima hotărâre s-a dat în 2003, pentru coşul din trimestrul II al acelui an, iar în anul 2004 aprobarea coșului minim de consum lunar a fost eliminată prin lege, nemaifiind fundament pentru calcularea salariului minim pe economie.
In OUG 11/2004 la Articolul 11 este specificat decat ca :

Articolul 11Evaluarea coşului minim de consum se realizează sub coordonarea Ministerului Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei.

Deci dupa cum inteleg eu ii cam doare la baston pe alesii poporului
Art. 3 din OUG 217/2000
Cosul minim de consum lunar constituie elementul esential de fundamentare a salariului de baza minim pe economie, a politicii salariale si a altor politici in domeniul social.