Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Folosinta lift in bloc nou ANL de catre o parte din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Folosinta lift in bloc nou ANL de catre o parte din locatari

va salut, as dori sa aflu daca pot folosi liftul unui bloc nou ANL in cazul in care majoritatea locatarilor nu vor sa se dea drumul ,iar eu si inca citiva dorim separarea acestuia de curent fata de celelalte cheltuieli ale scarii urmind ca ce consuma acesta si intretinerea lui sa fie suportata de catre noi.Specific ca atat liftul cat si blocul sunt noi ,iar liftul este in garantie 2 ani .Va multumesc
edy31 a scris:

va salut, as dori sa aflu daca pot folosi liftul unui bloc nou ANL in cazul in care majoritatea locatarilor nu vor sa se dea drumul ,iar eu si inca citiva dorim separarea acestuia de curent fata de celelalte cheltuieli ale scarii urmind ca ce consuma acesta si intretinerea lui sa fie suportata de catre noi.Specific ca atat liftul cat si blocul sunt noi ,iar liftul este in garantie 2 ani .Va multumesc

Ce se intampla acolo nu este legal.

Faptul ca nu se pune liftul in functionare este o incalcare grava a dreptului de proprietate. Drept de proprietate garatat insasi de constitutie. Cine se face vinovat de acest lucru ? Cine va impiedica sa va exercitati dreptul de folosinta asupra liftului? aveti asociatie de proprietari ?
Oamenii sunt chiriasi, proprietar este statul roman, prin reprezentantul sau in teritoriu - consiliul local.

Cam asa se intampla la blocurile ANL, unde fiecare este mai chirias decat altul.
La IASI, aceste blocuri sunt "monopolizate" ca sa zic asa, din punct de vedere al administrarii tehnice si economico-financiara de catre o firma mult agreata de catre consiliul local, asa ca de bine-de rau, lucrurile acestea nu se prea intampla (vin doi destepti de la parter si hotarasc - noi nu avem nevoie de lift, asa ca il inchidem).

Este foarte bine ca blocul este dotat cu lift, cunoscand toate avantajele pe care le aduce - mai ales daca imobilul are mai mult de 4 etaje; desigur, acolo unde imobilul are lift, vor fi si cheltuieli cu liftul - de mentenanta + consumul de energie electrica, insa asta e.

Dupa cum se stie, nu toata lumea poate beneficia de repartizarea unei locuinte de la stat; dupa ce faci o "coada" de 4-5 ani, aduci toate documentele solicitate privind veniturile, situatia copiilor, primesti o repartitie intr-un bloc ANL, unde constati ca acesta este dotat cu lift si faci nazuri, ca de ce sa platesc liftul daca nu il folosesc?
Pai sa nu il folosesti, mergi la cons. local si iti spui dorinta, ca vrei sa stai la o coliba, fara lift si probabil ca ti se va da sau te va trimite la plimbare, iar locuinta ta va fi repartizata altcuiva.

Cum spuneam, este foarte greu sa multumesti pe toata lumea...