Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia pentru cresterea copilului.......returnarea indemnizatiei

Buna.Am si eu o problema.Acum doi ani de zile am nascut un copil si eu nefiind angajata sotul meu a beneficiat de indemniatia pentru cresterea copilului adica 600 RON. Dupa un an si jumatate sotul a dorit sa plece in strainatate pentru trei luni de zile asa ca am mers si am intrerupt indemnizatia pentru 3 luni, dar banii au venit in continuare.Sotul nu a stat angajat nici 2 luni in strainatate. si dupa nu a mai fost angajat sau asigurat, iar acum ni se cer inapoi banii nu numai pe cele 3 luni in care a fost intrerupta ni se cer pe 7 luni! cat au mai venit din data in care am intrerupto! ce se poate face?:(
popanamaria1992, utilizator
Daca aveti dovada ca ati solicitat AJPIS suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC atunci nu trebuie sa restituiti banii, conform Legii 126/2014.
Art. IV. din Legea nr.126/2014
(1) În vederea scutirii la plată
şi/sau restituirii sumelor recuperate potrivit prevederilor art. II, persoanele în sarcina cărora s-au stabilit debite se vor adresa cu cerere scrisă agenţiilor judeţene pentru plăţi şi inspecţie socială, respectiv a municipiului Bucureşti, însoţită de declaraţia pe propria răspundere că toate documentele prezentate în vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie pentru creşterea copilului/stimulent/stimulent de inserţie acordate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, au fost solicitate organelor competente.

In acest sens, depuneti o cerere de scutire de plata la AJPIS la care atasati dovada cererii prin care s-a solicitati AJPIS-ului suspendarea platii indemnizatiei.
multumesc pentru raspunsuri!:)