Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instanta de recurs a dat ce nu s-a cerut. Dar a dat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instanta de recurs a dat ce nu s-a cerut. Dar a dat mai mult. Contestatie sau revizuire

Va salut stimati colegi si participanti la forum. Am o speta care mi-a lasat un gust amar. Ma gandesc sa o atac, nu am incotro, dar m-ar bucura si alte opinii, favorabile sau contrare. Nu conteaza..Speta este urmatoarea: Societatea X, prestator, cheama in judecata societatea Y, beneficiar, pentru ca instanta, judecatoria, sa pronunte o hotarare prin care sa oblige beneficiarul sa achite restul de plata pentru o lucrare de constructii efectuata de prestator. La fond, in fata judecatoriei, beneficiarul nu se prezinta. Dovada de citare s-a intors cu mentiunea "afisat pe usa principala". Societatea X nu mai propune alte probe, depune contractul si dovada achitarii unei plati partiale. Judecataria pronunta o hotarare prin care o obliga pe societatea Y sa plateasca restul de suma precum si penalitatile contractuale. Y face recurs si, ca unica cerere, solicita casarea hotararii din fond pe motiv ca nu a primit citatia si trimiterea spre rejudecare la judecatorie pentru administrarea probatoriul cu expertiza si interogatoriu. Tribunalul ramane in pronuntatre si STUPOARE: admite recursul, caseaza sentinta, rejudeca in fond si respinge actiunea ca nefondata!!! REPET, recurenta a cerut strict casarea cu trimitere pentru administrarea probatoriului, pentru ca nu a participat la dezbateri. Astfel societatea X este in postura paradoxala de a fi efectuat o constructie si de anu mai putea cere plata ca urmare a autoritatii de lucru judecat...Ce parere aveti? Revizuire sau contestatie in anulare? Avand in vedere ca Tribunalul a dat mai mult decat s-a cerut si chiar ceea ce nu s-a cerut! Va multumesc.
Ma tem ca va necajesc, dar, dupa parerea mea, situatia in care instanta de recurs, in loc sa caseze hotararea cu trimitere (asa cum s-a cerut) a admis recursul si s-a pronuntat asupra fondului, nu reprezinta o situatie in care instanta a dat mai mult decat s-a cerut, pentru ca ii ingaduie sa procedeze astfel art. 312. pct. 4 Si nici o situatie de extra petita. Plus petita si extra petita vizeaza inadvertentele dintre obiectul cererii si ceea ce instanta a pronuntat.

Putem vorbi de extra petita, bunaoara, in situatia in care instanta a admis un capat de cerere nesolicitat de reclamant. (caz in care interesul de a introduce cererea apartine paratului) Ori dvs. n-ati primit nimic din ce n-ati solicitat (ar fi fost asa daca, spre pilda, instanta v-ar fi dat, in loc de restul de pret cerut, niste dobanzi pe care nu le-ati cerut - acesta ar fi fost intradevar un lucru care nu s-a cerut). O alta situatie ar fi fost aceea in care vi s-ar fi respins, tot dvs., un capat de cerere nesolicitat (caz in care reclamantul justifica interes, pentru ca - desi ar putea parea ciudat pentru necunoscatori - el ar putea fi prejudiciat si cand i se respinge o pretentie nesolicitata).
Altfel spus, raportat la pretentia dedusa judecatii (un rest de pret) eu nu vad aici niciun ...plus si niciun ...altceva dat de instanta. E doar o solutie ... de respingere a unei pretentii. Cat e ea de buna sau de prosta, asta e alta poveste.

romascanu, moderator
Multumesc...nu am cum sa fiu necajit mai mult decat sunt..:) Stiu si eu acest lucru, ca este subtire argumentatia cu plus petita...dar ma agat ca disperatul de un pai avand autoritate de lucru judecat intr-un litigiu cu privire la o constructie executata. 1201 C. Civ ma leaga practic de maini intr-o noua actiune. Va trebui sa o iau pe dupa visin si sa introduc o actiune pe 992 caz in care pierd penalitatile contractuale. Sau sa revin in cadrul contractual fortand o receptie a lucrarii de constructii pe obligatia de a face izvorand din HG 273/1994. Mai caut argumente pentru revizuire. Pana la urma solutia disperata propusa de Gabriel imi pare unica posibila.
aditabora a scris:

vento a scris:

.....Speta este urmatoarea: Societatea X, prestator, cheama in judecata societatea Y, beneficiar, pentru ca instanta, judecatoria, sa pronunte o hotarare prin care sa oblige beneficiarul sa achite restul de plata pentru o lucrare de constructii efectuata de prestator. ...

pai daca se judeca prestatorul cu beneficiarul :D

Gabora acum te vazui...asa ca iti raspund si eu ca in bancul despre Gara Caracal: "Bine ca esti tu destept"...Daca nu ai nici o idee poti, macar, sa te abtii...
Din pacate, nu aveti decat calea indicata si de Gabriel. Au mai fost cazuri similare, cu care si eu m-am confruntat. Am ales calea revizuirii...... din pacate, nu am avut succes.:luck:
romascanu a scris:

Ma tem ca va necajesc, dar, dupa parerea mea, situatia in care instanta de recurs, in loc sa caseze hotararea cu trimitere (asa cum s-a cerut) a admis recursul si s-a pronuntat asupra fondului, nu reprezinta o situatie in care instanta a dat mai mult decat s-a cerut, pentru ca ii ingaduie sa procedeze astfel art. 312. pct. 4 Si nici o situatie de extra petita. Plus petita si extra petita vizeaza inadvertentele dintre obiectul cererii si ceea ce instanta a pronuntat.

Putem vorbi de extra petita, bunaoara, in situatia in care instanta a admis un capat de cerere nesolicitat de reclamant. (caz in care interesul de a introduce cererea apartine paratului) Ori dvs. n-ati primit nimic din ce n-ati solicitat (ar fi fost asa daca, spre pilda, instanta v-ar fi dat, in loc de restul de pret cerut, niste dobanzi pe care nu le-ati cerut - acesta ar fi fost intradevar un lucru care nu s-a cerut). O alta situatie ar fi fost aceea in care vi s-ar fi respins, tot dvs., un capat de cerere nesolicitat (caz in care reclamantul justifica interes, pentru ca - desi ar putea parea ciudat pentru necunoscatori - el ar putea fi prejudiciat si cand i se respinge o pretentie nesolicitata).
Altfel spus, raportat la pretentia dedusa judecatii (un rest de pret) eu nu vad aici niciun ...plus si niciun ...altceva dat de instanta. E doar o solutie ... de respingere a unei pretentii. Cat e ea de buna sau de prosta, asta e alta poveste.

Cu toate ca cele de mai sus sunt corecte, cu totul exceptional, motivul de revizuire poate fi dat si de situatia in care s-a dat altceva decat s-a cerut in recurs, de ex, cand s-a facut recurs numai pentru cheltuielile de judecata iar instanta a admis in intregime recursul si a modificat in totalitate hotararea.