avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instanta de recurs a dat ce nu s-a cerut. Dar a dat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instanta de recurs a dat ce nu s-a cerut. Dar a dat mai mult. Contestatie sau revizuire

Va salut stimati colegi si participanti la forum. Am o speta care mi-a lasat un gust amar. Ma gandesc sa o atac, nu am incotro, dar m-ar bucura si alte opinii, favorabile sau contrare. Nu conteaza..Speta este urmatoarea: Societatea X, prestator, cheama in judecata societatea Y, beneficiar, pentru ca instanta, judecatoria, sa pronunte o hotarare prin care sa oblige beneficiarul sa achite restul de plata pentru o lucrare de constructii efectuata de prestator. La fond, in fata judecatoriei, beneficiarul nu se prezinta. Dovada de citare s-a intors cu mentiunea "afisat pe usa principala". Societatea X nu mai propune alte probe, depune contractul si dovada achitarii unei plati partiale. Judecataria pronunta o hotarare prin care o obliga pe societatea Y sa plateasca restul de suma precum si penalitatile contractuale. Y face recurs si, ca unica cerere, solicita casarea hotararii din fond pe motiv ca nu a primit citatia si trimiterea spre rejudecare la judecatorie pentru administrarea probatoriul cu expertiza si interogatoriu. Tribunalul ramane in pronuntatre si STUPOARE: admite recursul, caseaza sentinta, rejudeca in fond si respinge actiunea ca nefondata!!! REPET, recurenta a cerut strict casarea cu trimitere pentru administrarea probatoriului, pentru ca nu a participat la dezbateri. Astfel societatea X este in postura paradoxala de a fi efectuat o constructie si de anu mai putea cere plata ca urmare a autoritatii de lucru judecat...Ce parere aveti? Revizuire sau contestatie in anulare? Avand in vedere ca Tribunalul a dat mai mult decat s-a cerut si chiar ceea ce nu s-a cerut! Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihai Valentin Neagu , Avocat 17:45, 22 Iunie 2009
Ma tem ca va necajesc, dar, dupa parerea mea, situatia in care instanta de recurs, in loc sa caseze hotararea cu trimitere (asa cum s-a cerut) a admis recursul si s-a pronuntat asupra fondului, nu reprezinta o situatie in care instanta a dat mai mult decat s-a cerut, pentru ca ii ingaduie sa procedeze astfel art. 312. pct. 4 Si nici o situatie de extra petita. Plus petita si extra petita vizeaza inadvertentele dintre obiectul cererii si ceea ce instanta a pronuntat.

Putem vorbi de extra petita, bunaoara, in situatia in care instanta a admis un capat de cerere nesolicitat de reclamant. (caz in care interesul de a introduce cererea apartine paratului) Ori dvs. n-ati primit nimic din ce n-ati solicitat (ar fi fost asa daca, spre pilda, instanta v-ar fi dat, in loc de restul de pret cerut, niste dobanzi pe care nu le-ati cerut - acesta ar fi fost intradevar un lucru care nu s-a cerut). O alta situatie ar fi fost aceea in care vi s-ar fi respins, tot dvs., un capat de cerere nesolicitat (caz in care reclamantul justifica interes, pentru ca - desi ar putea parea ciudat pentru necunoscatori - el ar putea fi prejudiciat si cand i se respinge o pretentie nesolicitata).
Altfel spus, raportat la pretentia dedusa judecatii (un rest de pret) eu nu vad aici niciun ...plus si niciun ...altceva dat de instanta. E doar o solutie ... de respingere a unei pretentii. Cat e ea de buna sau de prosta, asta e alta poveste.

Ultima modificare: Luni, 15 Iunie 2009
romascanu, moderator
Multumesc...nu am cum sa fiu necajit mai mult decat sunt..:) Stiu si eu acest lucru, ca este subtire argumentatia cu plus petita...dar ma agat ca disperatul de un pai avand autoritate de lucru judecat intr-un litigiu cu privire la o constructie executata. 1201 C. Civ ma leaga practic de maini intr-o noua actiune. Va trebui sa o iau pe dupa visin si sa introduc o actiune pe 992 caz in care pierd penalitatile contractuale. Sau sa revin in cadrul contractual fortand o receptie a lucrarii de constructii pe obligatia de a face izvorand din HG 273/1994. Mai caut argumente pentru revizuire. Pana la urma solutia disperata propusa de Gabriel imi pare unica posibila.
aditabora a scris:

vento a scris:

.....Speta este urmatoarea: Societatea X, prestator, cheama in judecata societatea Y, beneficiar, pentru ca instanta, judecatoria, sa pronunte o hotarare prin care sa oblige beneficiarul sa achite restul de plata pentru o lucrare de constructii efectuata de prestator. ...


pai daca se judeca prestatorul cu beneficiarul :D


Gabora acum te vazui...asa ca iti raspund si eu ca in bancul despre Gara Caracal: "Bine ca esti tu destept"...Daca nu ai nici o idee poti, macar, sa te abtii...
Din pacate, nu aveti decat calea indicata si de Gabriel. Au mai fost cazuri similare, cu care si eu m-am confruntat. Am ales calea revizuirii...... din pacate, nu am avut succes.:luck:
romascanu a scris:

Ma tem ca va necajesc, dar, dupa parerea mea, situatia in care instanta de recurs, in loc sa caseze hotararea cu trimitere (asa cum s-a cerut) a admis recursul si s-a pronuntat asupra fondului, nu reprezinta o situatie in care instanta a dat mai mult decat s-a cerut, pentru ca ii ingaduie sa procedeze astfel art. 312. pct. 4 Si nici o situatie de extra petita. Plus petita si extra petita vizeaza inadvertentele dintre obiectul cererii si ceea ce instanta a pronuntat.

Putem vorbi de extra petita, bunaoara, in situatia in care instanta a admis un capat de cerere nesolicitat de reclamant. (caz in care interesul de a introduce cererea apartine paratului) Ori dvs. n-ati primit nimic din ce n-ati solicitat (ar fi fost asa daca, spre pilda, instanta v-ar fi dat, in loc de restul de pret cerut, niste dobanzi pe care nu le-ati cerut - acesta ar fi fost intradevar un lucru care nu s-a cerut). O alta situatie ar fi fost aceea in care vi s-ar fi respins, tot dvs., un capat de cerere nesolicitat (caz in care reclamantul justifica interes, pentru ca - desi ar putea parea ciudat pentru necunoscatori - el ar putea fi prejudiciat si cand i se respinge o pretentie nesolicitata).
Altfel spus, raportat la pretentia dedusa judecatii (un rest de pret) eu nu vad aici niciun ...plus si niciun ...altceva dat de instanta. E doar o solutie ... de respingere a unei pretentii. Cat e ea de buna sau de prosta, asta e alta poveste.



Cu toate ca cele de mai sus sunt corecte, cu totul exceptional, motivul de revizuire poate fi dat si de situatia in care s-a dat altceva decat s-a cerut in recurs, de ex, cand s-a facut recurs numai pentru cheltuielile de judecata iar instanta a admis in intregime recursul si a modificat in totalitate hotararea.

Alte discuții în legătură

Revizuire shhomerul shhomerul in cazul unei revizuiri a unei hotarari a instantei de recurs atunci cand s-au judecat doua recursuri atat al paratului cat si al reclamantului care este ... (vezi toată discuția)
Este admisibila procedura revizuirii intemeiata pe art.322 (2)? RADU SAVALACHE RADU SAVALACHE Buna ziua. Ma adresez practicienilor in stiinte juridice care au intalnit urmatoarea situatie sau care pot gasi dezlegare acestei spete: Instanta de fond ... (vezi toată discuția)
Recurs cristinateo cristinateo va rog sa-mi raspundeti ce inseamna daca pe site-ul Curtii de Apel in dreptul dosarului apare:se amana pronuntarea pentru alta data(peste 6 zile) iar la ... (vezi toată discuția)