avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

am depus si eu actele la primarie pentru a primi autorizatie de constructie a unei case si nu am primit-o deoarece drumul de acces la parcela mea este privat si eu am doar drept de servitute notat in c.f. iar cei din primarie mi cer ca drumul respectiv sa fie trecut in domeniul public.AMANUNTE: PROPRIETARUL A OBTIUNUT CERTIFICATUL DE URBANISM ANUL TRECUT IN LUNA OCTOMBRIE IAR EU AM CERUT PE PARCELA MEA IN MARTIE ANUL ACESTA , IN CERTIF. LUI DE URBANISM NU ESTE TRECUT TRECEREA DRUMULUI DIN DOMENIUL PRIVAT IN DOMENIUL PUBLIC IAR IN AL MEU SE CERE ACEST LUCRU.AM FOST IN AUDIENTA LA ARHITECTUL SEF AL PRIMARIEI CARE IMI SPUNE CA NU IMI POATE DA AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE PE ACEST MOTIV. VA ROG SA IMI DATI CEVA INFORMATII ....CE POT SA FAC . (DUPA LEGE)
Cel mai recent răspuns: DANIMPEX , utilizator 12:24, 25 Iulie 2009
Faceti o revenire la cererea de emitere a autorizatiei de construire pe care o inregistrati la Serviciul de Urbanism din cadrul Primariei si asteptati un raspuns. Daca primiti acelasi raspuns in scris sau nici un raspuns, cu aceste adrese si cererea de emitere a autorizatiei , angajati un avocat si formulati o actiune in contencios administrativ. :luck:
Buna!
Am cumparat un teren in Leasig, am depus dosarul la primarie pentru autorizatie de constructie pe firma,.... la primit !,... dar dupa 2 saptamani ma chemat si mi-a spus ca nu se elibereaza autorizatie de constructie decat pe numele propietarului din cartea funciara adica pe numele firmei de leasing, eu fiind utilizator. Este posibil asa ceva?
Daca este adevarat atunci cei care concesioneaza terenuri si construiesc pe ele, fac constructia pe numele primariei care ia concesionat terenul? ... Dubios!!!
Daca este cineva in tema sa ma ajute ai multumesc anticipat!!!
Doru
DANIMPEX a scris:

Buna!
Am cumparat un teren in Leasig, am depus dosarul la primarie pentru autorizatie de constructie pe firma,.... la primit !,... dar dupa 2 saptamani ma chemat si mi-a spus ca nu se elibereaza autorizatie de constructie decat pe numele propietarului din cartea funciara adica pe numele firmei de leasing, eu fiind utilizator. Este posibil asa ceva?
Daca este adevarat atunci cei care concesioneaza terenuri si construiesc pe ele, fac constructia pe numele primariei care ia concesionat terenul? ... Dubios!!!
Daca este cineva in tema sa ma ajute ai multumesc anticipat!!!
Doru


Inca nu ati cumparat terenul. Acesta fiind proprietatea firmei de leasing, ati putea construi doar daca firma constituie in favoarea dumneavoastra un drept de superficie, drept care se va stinge atunci cand veti deveni proprietar.

In ceea ce priveste concesiunea, acolo e altceva. Terenurile sunt concesionate tocmai in scopul construirii, existand asupra terenului un drept real al concesionarului, nu un drept de creanta ca in cazul leasingului.

Cam asta ar fi... Nimic dubios.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2009
themis, utilizator
Va multumesc pentru promtitudine !!!
Am anexat la dosar o imputernicire din partea firmei de leasing in care scrie ca firma mea poate construi !
Doru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuzurile functionarilor primariei alinh alinh Buna ziua Am si eu o chestiune de rezolvat si anume am depus la primarie un dosar pentru obtinerea autorizatiei de construire conform legii 50/1991.Adresele ... (vezi toată discuția)
Teren vicii ascunse vioneica43 vioneica43 Am cumparat in 2018 un teren in Poiana Brasov in suprafata de 1000 mp , pe care in CF este mentionata o servitute aferenta unor imobile . Pe terenul nostru ... (vezi toată discuția)
Expropriere .....fara despagubire criscris19 criscris19 Sunt proprietara unui teren intravilan de 700 mp. De la primarie mi/au spus ca am nevoie de intocmirea unui PUZ pentru a primi autorizatie de constructie. Pana ... (vezi toată discuția)