Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract subinchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract subinchiriere

Buna ziua,
am nevoie de ajutor in privinta unui ctr de subinchiriere.Am incheiat un ctr de inchiriere in care este mentionata o chirie pe mp.Am cerut acordul sa
subinchiriez, au fost de acord dar au introdus printre alte articole si cel de mai jos:

"Art 1.pt b) toate veniturile obtinute de catre Sublocatar in incinta suprafetei subinchiriate din Spatiu vor fi incluse in cadrul cifrei de afaceri ale Chiriasului si incluse in calculul Chiriei datorate de catre Chirias; "

"Art. 2. Pentru evitarea oricarui dubiu, Sublocatarul se angajeaza prin prezentul acord sa prezinte Proprietarului evidentele fiscale care vor atesta veniturile obtinute in cadrul suprafetei subinchiriate din Spatiu in termen de 5 zile lucratoare de la incheierea unei luni pentru luna calendaristica anterioara.
Art. 3. In cazul in care Sublocatarul nu va respecta obligatia de mai sus, Chiriasul va fi tinut raspunzator sa achite o penalitate egala cu 1.000 Euro/ zi de intarziere a furnizarii evidentelor fiscale ale Sublocatarului"

Am cerut expicatii si mi-au explicat ca daca la un moment dat se vor gandi sa perceapa chirie la cifra de afaceri atunci ar intra in vigoare , ceea ce nu mi se pare corect .Ce parere aveti?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~