avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Punctual, despre Prima Casa - exista o usoara ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Punctual, despre Prima Casa - exista o usoara debandada sau e doar parerea mea?

Buna ziua. As vrea sa va intreb, in legatura cu toata tevatura iscata in jurul acestui program:
1. TVA de 5% in ce conditii se aplica (daca se aplica)? Doar in conditiile in care casa costa
Cel mai recent răspuns: AndreyB , utilizator 09:41, 1 Iulie 2009
Detin impreuna cu fratele meu o casa batraneasca la tara(jud. Buzau,deci nu este in judetul de domiciliu).Aceasta a fost dobandita in 1998, 1/5 prin mostenire iar restul de 4/5 prin vanzare-cumparare cu ceilalti mostenitori.Nu avem act de proprietate, singurul act este cel de vanzare-cumparare.Casa nu are cadastru si intabulare facute.
Poate afecta aceasta situatie contractarea uni credit prin Prima Casa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva pentru imobile noi construite poe.aly poe.aly Buna ziua, As dori sa stiu daca este adevarat faptul ca pentru vanzarea de im obile noi construite va fi perceput TVA. Mentionez ca vreau sa achizitionez ... (vezi toată discuția)
Tva redus de 5 % pentru imobile adis76 adis76 Daca o persoana fizica achizitioneza o a doua locuinta(imobil) ,poate achita TVA redus de 5% ? Daca DA , in ce conditii ? (vezi toată discuția)
Antecontract in 2007,vanz-cump in 2010 ili47 ili47 Am platit pe baza antecontractului in anul 2010 ,100000euro,locuiesc in casa noua.Acum sunt gata actele de intabulare .ca pret ma incadrez la TVA de 5% ? in ... (vezi toată discuția)