Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Punctual, despre Prima Casa - exista o usoara ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Punctual, despre Prima Casa - exista o usoara debandada sau e doar parerea mea?

Buna ziua. As vrea sa va intreb, in legatura cu toata tevatura iscata in jurul acestui program:
1. TVA de 5% in ce conditii se aplica (daca se aplica)? Doar in conditiile in care casa costa
Detin impreuna cu fratele meu o casa batraneasca la tara(jud. Buzau,deci nu este in judetul de domiciliu).Aceasta a fost dobandita in 1998, 1/5 prin mostenire iar restul de 4/5 prin vanzare-cumparare cu ceilalti mostenitori.Nu avem act de proprietate, singurul act este cel de vanzare-cumparare.Casa nu are cadastru si intabulare facute.
Poate afecta aceasta situatie contractarea uni credit prin Prima Casa?