Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Taxa reziliere contract inainte de termen la Telekom.
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Taxa reziliere contract inainte de termen la Telekom.

Desi exista o lege importiva taxelor de reziliere contractuale inainte de termen (161/2010 cu modificarile...) in data de 04.12.2014 compania Telekom Mobile Romania mi-a emis o factura proforma cu acesta taxa, conditionand deconectarea cu plata acestei facturi proforme.
Am achitat in 04.12.2014 aceasta taxa si dupa 2 cereri de restituire a banilor si 25-30 de apeluri efectuate la relatii cu clientii unde am cerut emiterea unei facturi fiscale (pentru reziliere contract inainte de termen) sau stornarea banilor, mi s-a emis astazi 06.03.2015 o factura fiscala care contine aceasta taxa (taxa incetare contract).
Va intreb eu putin nedumerit:
- Este legala procedura celor de la Telekom Mobile Romania?
- Legea este valabila atat pentru persoane fizice cat si juridice (eu sunt juridica)?
- Ce as putea face in cazul in care procedura celor de la Telekom este ilegala?
Tin sa precizez faptul ca in contractul meu cu Telekom la art.18. Clauze- Nulitate scrie cam asa:
"In cazul in care oricare din prevederile prezentului contract este contrara legii si/sau unor dispozitii legale imperative, ordinii publice sau bunelor moravuri, toate celelalte prevederi ale prezentului contract raman valabile si se vor aplica in continuare , iar clauzele nule vor fi inlocuite de drept cu dispozitii legale aplicabile"
Legea mentionata reprezinta completarea Legii 193/2000 privind clauzele abuzive intre profesionisti si consumatori.
Consumator, conform acestei legi, este numai persoana fizica.
~ Conținut șters la cerere ~