Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde ma adresez si ce acte am nevoie pentru obtinerea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde ma adresez si ce acte am nevoie pentru obtinerea certificatului de mostenitor

ce acte am nevoie si unde trebuie sa solicit eliberarea unui certificat de mostenitor?
Cred ca in sfarsit am inteles: Ca deschiderea succesiunii are loc automatic, la decesul persoanei; Ca daca in termenul de un an de la deces nu se accepta se pierde (in favoarea cui? a statului); Ca in cazul ca se accepta, dezbaterea se poate face oricand. Am inteles corect ?
Mai am doua indoieli: Este valida acceptarea mostenirii doar de catre unul dintre mostenitori in termenul de un an, pentru ca dupa aceea sa fie dezbatuta oricand cu ceilalti ?
Pana la obtinerea certificatului de mostenitor pot acredita statul de mostenitor (succesor) cu certificatul de deces a parintelui si certificatul de nastere al meu (in care apare numele parintelui decedat) ?
cuziamusia, utilizator
Se pierde in favoarea statului sau a celorlalti mostenitori.
Acceptarea poate fi expresa prin declaratie la notar sau tacita ( sa va purtati ca si cum ati fi ), toti mostenitorii ( fiecare in parte ) isi exprima vointa in privinta mostenirii, daca n-o accepta , e strain de ea.
despre acceptarea taciita puteti citi in link sau puteti cauta si alte materiale pe google.

[ link extern ]
gi-jane2, moderator
imi foloseste la ceva daca merg acum la consulatul Romaniei pt a accepta mostenirea, chiar daca au trecut 9 ani de la deces?
pana acum nu sa dezbatut mostenirea, iar unul din ceilalti mostenitori mi trimis o copie legalizata de pe certificatul de deces pt a merge la consulat si al imputernici pe el ca sa ma reprezinte pe mine la notar.
m-am gandit sa merg la consulat, sa declar ca accept mostenirea si dupa aceea, in vara, sa calatoresc in Romania pt a participa la dezbatere. cum ma sfatuiti?