Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii / Acte / Avize necesare pentru deschiderea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii / Acte / Avize necesare pentru deschiderea unui restaurant / fast-food - ghid complet -

Ce urmeaza sa scriu nu o sa fie o intrebare pentru specialisiti ci mai degraba un ghid pentru cei care vor sa-si deschida o societate comerciala care o sa activeze in domeniul alimentatiei publice (restaurant , fast-food , shaormerie , magazin alimentar , fabrica alimente etc.). Cautand prin forum am vazut multe persoane interesate de acest subiect. Si cum autoritatile statului nu se inghesuie sa informeze cetateanul, doar il taxeaza, am decis sa elucidez pe cat posibil misterul autorizarilor, ca doar asta fac in fiecare zi :) . Procesul de autorizare decurge dupa cum urmeaza:

Acte / contracte necesare pentru obtinerea autorizatiei sanitar - veterinare ( DSV ):

1.) Contract eco neutralizare deseuri animale tip protan

2.) Contract colectare uleiuri uzate

3.) Declaratie conformitate separator grasimi si/sau separator de hidrocarburi dupa caz

5.) Contract deratizare, dezinfectie, dezinsectie

6.) Copii diplome absolvire cursuri de igiena angajati

7.) Copii fise aptitudini angajati ( se elibereaza dupa efectuarea medicinii muncii)
8.) Contract igienizare separatoare de grasimi sau hidrocarburi dupa caz

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare ITM SSM

1.) Copii buletin angajati

2.) Evaluarea genereala de risc

3.) Evaluarea de risc per fiecare post

4.) Contract protectia muncii

5.) Contract cursuri situatii de urgenta , fost prevenirea si stangerea incendiilor PSI

6.) Contract cursuri protectia civila

7.) Copie instructaj protectia muncii, se elibereaza dupa evaluarea de risc

8.) Copie declaratie de conformitate trusa de prim-ajutor

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare pompieri

1.) Copie certificat constatator electrician autorizat ANRE

2.) Copie plan evacuare de urgenta, se elibreaza dupa evaluarea de risc

3.) Copii certificate de conformitate si garantie extintoare

Mentionez ca toate serviciile trebuie facute cu firme autorizate si toate documentele de mai sus trebuie depuse la dosarul de autorizare

Acte necesare primarie

1.) Acord vecini daca este cazul

2.) Copii sau original toate avizele obtinute in urma procesului de autorizare se mai sus

Mentionez ca la documentele de mai sus se adauga diverse taxe si impozite si alte documente de incadrare fiscala. Daca consideri informatiile de mai sus folositoare nu te sfii sa le dai un share. Succes.

Sursa informatiilor : [ link extern ]
Buna ziua,

Referitor la schimbarea destinatiei spatiului, pentru deschiderea unui fast food: daca spatiul pe care vreau sa il inchiriez are trecut in CF: 1 sala de vanzare, 3 birouri, etc. , este doar spatiu comercial, corect? Am inteles ca pentru a schimba destinatia am nevoie de autorizatie de constructie, pentru autorizatia de constructie am nevoie de aviz de la monumente (este incadrata ca si cladire istorica) si nu exista un termen legal de eliberare a autorizatiei de constructie, in baza careia sa pot schimba incadrarea la CF. Asta poate dura ani de zile. De asemenea, am inteles ca DSV da autorizatie doar daca imi corespunde planul din CF cu ce este in teren. Eu va trebui sa compartimentez spatiul, pentru toaleta, vestiar si, evident, bucatarie. Acum este doar o camera open space.Nu vreau sa inchiriez spatiul, sa renovez, sa utilez bucataria si sa nu pot functiona. Pana acum nu am mai lucrat in alimentatie publica si mi se pare un stufaris incredibil de legi si regulamente, greu de accesat. Din primarie am primit 2 raspunsuri diferite, am fost la un avocat specializat in deschidere de firme si obtinere de autorizatii si mi-a dat un alt raspuns. Care lege reglementeaza obligativitatea ca spatiul sa aiba trecut in CF destinatia alimentatia publica? Ce treaba are DSV ul cu ce este in CF, cata vreme indeplinesc toate cerintele lor de igiena, reciclare si respect circuitul mancarii? Va multumesc frumos. Sunt in Cluj, ma gandesc ca sunt si regulamente care difera de la o primarie la alta. Va multumesc frumos
Buna ziua,

Schimbarea destinatiei spatiului unei cladiri care este incadrata la monumente este un proces foarte dificil datorita vidului legislativ in care se afla acesta tip de situatie. De aici si raspunsurile diferite pe care le-ati primit. In cazul Dvs. se aplica legea 230/2007 , 839/2009 si completarile ulterioare. In cazul in care nu aveti un buget coniderabil si un plan de afaceri bine pus la punct, va sfatuiesc sa cautati alt spatiu in care sa va desfasurati activitati de alimentatie publica.

ancaodagescu a scris:

Buna ziua,

Referitor la schimbarea destinatiei spatiului, pentru deschiderea unui fast food: daca spatiul pe care vreau sa il inchiriez are trecut in CF: 1 sala de vanzare, 3 birouri, etc. , este doar spatiu comercial, corect? Am inteles ca pentru a schimba destinatia am nevoie de autorizatie de constructie, pentru autorizatia de constructie am nevoie de aviz de la monumente (este incadrata ca si cladire istorica) si nu exista un termen legal de eliberare a autorizatiei de constructie, in baza careia sa pot schimba incadrarea la CF. Asta poate dura ani de zile. De asemenea, am inteles ca DSV da autorizatie doar daca imi corespunde planul din CF cu ce este in teren. Eu va trebui sa compartimentez spatiul, pentru toaleta, vestiar si, evident, bucatarie. Acum este doar o camera open space.Nu vreau sa inchiriez spatiul, sa renovez, sa utilez bucataria si sa nu pot functiona. Pana acum nu am mai lucrat in alimentatie publica si mi se pare un stufaris incredibil de legi si regulamente, greu de accesat. Din primarie am primit 2 raspunsuri diferite, am fost la un avocat specializat in deschidere de firme si obtinere de autorizatii si mi-a dat un alt raspuns. Care lege reglementeaza obligativitatea ca spatiul sa aiba trecut in CF destinatia alimentatia publica? Ce treaba are DSV ul cu ce este in CF, cata vreme indeplinesc toate cerintele lor de igiena, reciclare si respect circuitul mancarii? Va multumesc frumos. Sunt in Cluj, ma gandesc ca sunt si regulamente care difera de la o primarie la alta. Va multumesc frumos

Da mai este.

veronik a scris:

Este obligatoriu avizul de la primarie pentru un restaurant? Multumesc!

[Va rog, fara reclama in mesajele de pe forum]
Admin, administrator
Buna ziua,intrebarea mea este:Se poate ca PFA sa activez si in domeniul alimentar? Doresc sa imi deschid un mic fast food in cartier la parterul unui bloc,am experienta in domeniu si determinarea sa respect normele de igiena,am si curs de igiena,insa am inteles ca mi-ar face viata mult mai usoara ,in cazul meu daca as incepe ca si PFA ,date fiind si limitarile mele financiare,iar principalul motiv care m-ar interesa daca as putea face asta este ca nu mai am nevoie de un capital de inceput.Multumesc.
Buna ziua,

Deranjez si eu cu o intrebare , imi puteti spune va rog daca ghidul este in continuare de actualitate? As dori sa produc sandvisuri pe care ulterior sa le ambalez si sa le distribui mai departe unor intermediari. Sunt efectiv bulversata de cantitate de informatie gasita pe internet mai ales pe site-ul celor de la DSV, nu stiu cum sa imi structurez 'proiectul'..
Multumesc anticipat si felicitari pentru bunatatea de care dati dovada!