avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ciubucul si antifrauda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ciubucul si antifrauda

Buna seara! Ma poate lamuri si pe mine cineva referitor la ciubucul primit de catre ospatari? care este legea prin care se interzice primirea ciubucului?
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2015
alinai36, utilizator
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 10:16, 31 Martie 2015
Bacsisul constituie o donatie catre ospatar din punct de vedere juridic.
Donatia nu se impoziteaza.

Tot la fel este si cu cersetorii.
Cum ar fi sa fie impozitati de ANAF?

Ma refer la cei saraci si nu la cei care pot avea bani cat un ministru corupt...
Exact, bacsisul nu se pune in casa. In casa de marcat trebuie sa exista exact suma totala a notelor de plata.

Pai tocmai de-aia i-au amendat, ca era si bacsisul in casa. Avand plus pe casa s-a considerat ca nu s-au emis bonuri fiscale pentru toata consumatia. Desi sincer mi-e greu sa cred ca ospatarii isi tin bacsisul in casa... De obicei sta fie in buzunarul propriu, fie la oala daca sunt cu bacsisul la comun.

@birou de mediator - in baza caror documente se inregistreaza veniturile din bacsisuri?
Ultima modificare: Marți, 31 Martie 2015
DinuX, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lmpozitarea bacsisului, declararea banilor proprii si dreptul de a perchezitiona pentru verificare Valias Valias WOW. Tocmai am citit despre aberatia cu impozitarea bacsisului. Pot sa trec peste faptul ca las bacsis unui chelner si 16 la suta ajunge la stat, pot sa trec ... (vezi toată discuția)
Ospatar care renunta la bacsis pentru ca e prea putin! dana-maria dana-maria si ptr ca nu este suficient ca orasul a devenit un cos de gunoi, ospatarii din restaurante refuza ciubucul ptr ca este prea putin.......Ar putea sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)
Amenda garda financiara pentru neemitere bon fiscal Ona Dana Ona Dana Societatea a fost amendata de Garda pt ca a gasit asupra ospatarilor suma de 340 lei, bani declarati de acestia drept \\" ciubuc\\",acesti ospatari declarand ... (vezi toată discuția)