Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ciubucul si antifrauda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ciubucul si antifrauda

Buna seara! Ma poate lamuri si pe mine cineva referitor la ciubucul primit de catre ospatari? care este legea prin care se interzice primirea ciubucului?
alinai36, utilizator
Bacsisul constituie o donatie catre ospatar din punct de vedere juridic.
Donatia nu se impoziteaza.

Tot la fel este si cu cersetorii.
Cum ar fi sa fie impozitati de ANAF?

Ma refer la cei saraci si nu la cei care pot avea bani cat un ministru corupt...
Exact, bacsisul nu se pune in casa. In casa de marcat trebuie sa exista exact suma totala a notelor de plata.

Pai tocmai de-aia i-au amendat, ca era si bacsisul in casa. Avand plus pe casa s-a considerat ca nu s-au emis bonuri fiscale pentru toata consumatia. Desi sincer mi-e greu sa cred ca ospatarii isi tin bacsisul in casa... De obicei sta fie in buzunarul propriu, fie la oala daca sunt cu bacsisul la comun.

@birou de mediator - in baza caror documente se inregistreaza veniturile din bacsisuri?
DinuX, utilizator