Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dreptul de a studia dosarul in faza de urmarire ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dreptul de a studia dosarul in faza de urmarire penala- model cerere

Dacă ești subiect pasiv într-o infracțiune de ultraj și vrei sa studiezi actele din dosar unde mergi sa le vezi la parchet sau la politie, competenta fiind a politiei, trebuie sa întocmești vreo cerere în acest sens, va rog să-mi răspunde-ți?
:rtfm:Interventie moderator
Am rugamintea sa continuati discutia inceputa aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema intrucat o astfel de practica incalca pct.3.3 din Regulament.
Regulamentul forumului il aveti sub rubrica " Forum ".
Pentru continuarea discutiei aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
viorelv a scris:

Va rog sa ma ajutați cu o cerere de consultare a dosarului, eu având calitate de persoana vătămată, la parchet!

CristinaPaisa a scris:

Parchetul de pe langa Judecatoria ..............
Dosar nr. ..............

Domnule Procuror,

Subsemnatul ................................., in calitate de persoana vatamata a infractiunii de ................................. savarsita de ................................in Dosarul nr. ................................, va rog respectuos a-mi aproba studierea dosarului mai sus mentionat.
Date de contact ale subsemnatului: tel: ............................, adresa: ..........................................

Va multumesc,
.....

patrascu razvan a scris:

Domnule/Doamna Prim-procuror/Procuror general/Procuror şef,

Subsemnatul/subsemnata … (nume, prenume, CNP, domiciliu/reședință), în calitate de persoana vatamata în dosarul penal nr. … al … (indicarea parchetului care instrumentează cauza) în temeiul art. 94 alin. (1), (2), (8) C. proc. pen. formulez prezenta
CERERE DE CONSULTARE A DOSARULUI
prin care vă solicit să îmi admiteţi dreptul de a studia actele din dosarul penal nr. …, de a nota date sau informații din dosar/de a obține fotocopii pe cheltuiala subsemnatului, întrucât consider că sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru dispunerea acestei măsuri.
Consider că se justifică accesul la materialul de urmărire penală în vederea pregătirii apărării şi că un astfel demers nu ar putea aduce atingere bunei desfăşurări a urmăririi penale, întrucât :…

Data, Semnătura,

Domnului/Doamnei Prim-procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria …/Tribunalul … /Procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel …/ Înalta Curte de Casație și Justiție/Procuror șef al DNA/DIICOT/Comandat al Secţiei … poliţie

viorelv a scris:

Se multumeste domnilor avocati!!!