Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu crestere copil - o luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu crestere copil - o luna

Buna ziua
As vrea sa stiu cum se procedeaza in practica atunci cand tatal solicita sa intre in acel concediu de crestere copil timp de o luna.
a) Indemnizatia CCC cum se calculeaza?
b) Cu cat timp inainte de a intra in CCC trebuie ca tatal sa depuna la primarie actele necesare pt a beneficia de indemnizatia respectiva?
c) Din ce se compune dosarul?
d) Cand trebuie sa se intoarca la munca pt a beneficia de stimulentul de insertie?
e) Cine beneficiaza de stimulentul de insertie? Tatal care a stat o luna sau mama care a stat 11 luni?
1. Tatal procedeaza la fel cum ati procedat si dvs. cand ati solicitat concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta acestuia.

2. Actele necesare sunt aceleasi care le-ati depus si dvs. si se depun cu 30 de zile inainte de data cu care solicita indemnizatia.

3. - De stimulentul de insertie beneficiaza numai parintele care a intrat primul in CCC, adica mama copilului.
- Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an si 11 luni (chiar si cu o zi inainte).
Va multumesc pentru raspuns