Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit plata impozitului forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

plata impozitului forfetar

Pentru un SRL cu asociat unic pentru care s-a depus cererea de suspendare a activitatii la data de 05.05.2009 la ONRC, si s-a obtinut regim derogatoriu de la FINANTE pe perioada 29.04.2009- 28.04.2012 conf. hotararii asociatului unic . Se plateste impozitul unic de 183,3 lei pentru luna mai 2009 ?
BUNA,
Nu gasesc clar la micro imp.e3% in 2009,la forfetara ma incadrez 2200/12*2=183.33ron
Calculate am 50ron/trimestru2 ,declar si platesc 184ron? Va rog un exemplu de micro
coroeriuelena2009 a scris:

BUNA,
Nu gasesc clar la micro imp.e3% in 2009,la forfetara ma incadrez 2200/12*2=183.33ron
Calculate am 50ron/trimestru2 ,declar si platesc 184ron? Va rog un exemplu de micro

Eu am intrebat la metodologie la noi (am dat exemplu concret la firma mea-micro) si am primit raspunsul asa:calculat pe trim II am de plata 413 lei dar la forfeta ma incadrez la 4300/12*2=717 ron pe care ii declar si platesc (la o cifra de afaceri de 60.113 ron anul 2008.Nu se tine cont de ce am platit in trim I 2009.Daca fac un calcul la veniturile pe care le am acum ,cota de impozitare nu mai este de 3% ci 4.6%.Eu asa am facut.Iar dvs cred ca aveti 2200/12*2=367 ron.Daca sunt si alte opinii rog si eu frumos pentru corectare.
daca imp.micro calculat este mai mic decat forfetarul (cazurile expuse in ultimele 2 mesaje), se declara amandoua in 100 si se plateste suma mai mare (reiese si in 100 ca suma de plata). In afara de aceasta completare, e corect ce ati spus