avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare cumparare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare cumparare teren

Buna ziua , am nevoie urgent de un raspuns , socrii mei au un teren cumparat de 22 de ani in suprafata totala de 1188 mp , dar in acte sunt trecuti doar 525 mp , si vor sa faca acte pe tot terenul ca apoi sa poata sa ne faca noua (mie si sotiei mele -fata lor) act de vanzare cumparare pe jumatate din teren sa putem construi o casuta acolo . Am consultat un avocat ca sa ne ajute cu asta , azi domnu avocat mi-a dat o copie dupa citatia (sau cum se numeste) pe care o depune el la judecatorie impreuna cu alte acte . cam asa incepe citatia .

Subsemnatii XXX MARIN si XXX Ionana , cu domiciliu .... chemam in judecata civila pe XXX Andreea si xxx Maria in calitate de descendenti de gradul 1 ai celor doi reclamanti cat si pe sotul piritei xxx Maria si anume xxx Andrei ...pentru a-i fi opozabila hotararea , solicitandu-va sa pronuntati o hotarare judecatoreasca care sa constate dreptul de proprietate exclusiv si total al reclamantilor in contradictoriu si in opozabilitatea cu parintii, dreptul de proprietate total si neconditionat ...etc .


ce nu inteleg eu de aici de ce a trecut numele fetelor si a meu ? asta reiese ca noi cedam lor dreptul ( desi eu nu am nici un drept inca ) ... este ok asa ? pot aparea complicatii pe viitor ? va rog sa ma ajutati cu un raspuns cert cum este mai bine , eu trebuie sa ii confirm avocatului daca este ok ceea ce a facut el sau daca este nevoie sa modifice ceva .
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2015
andre1231, utilizator
Cel mai recent răspuns: andre1231 , utilizator 11:42, 19 Iunie 2015
sa incep cu avocatul , I-am aratat toate actele in original : act vanzare cumparare intre socrii mei si batranica care le-a vandut terenul , act de mostenitor al batranei si ce a mai cerut el , l-am intrebat cat dureaza procesul , si daca poate rezolva . El mi-a zis ca acum o sa intre in vacanta judecatoria si ca dureaza 4-5 luni dar , daca se grabeste si baga dosaul poate prinde primul termen si poate castiga la primul termen , dar dupa ce sa vazut cu banii in buzunar .. ma tot amanat cu dosarul ... ma chemat de 2 ori la el la cabinet degeaba , de pe data de 04/06 I-am dat eu banii si era vorba ca peste 2 zile baga dosarul , si nici in ziua de azi nu la bagat :( // In legatura cu terenul v-am zis tot ce stiu , este cumparat acum 22 de ani nu stiu de ce acea batrana avea acte doar pe 525 mp dar ea avea in curte 1188 ... treaba este ca sunt vecini in spate , stanga , dreapta si in fata este strada .... terenul este totul inchis in curte , nu cred ca ar fi probleme sa castige procesul .
nu am inteles nici o strategie pentru ca nu mi-a dat explicatii , Cand l-am intrebat de ce apare numele meu si al ficelor acolo , mi-a zis ca asa este mai bine ... si la final mi-a zis ca nu ar fi fairplay pentru mine daca eu m-as desparti de fata lor ... nu stiu cum a ajuns el sa se bage in familie .. eu i-am spus clar ceea ce vrem sa faca acte pe tot terenul pe numele socrilor si atat . mai departe este treaba noastra ce facem .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor descifrare acte teren alexandrer alexandrer Buna seara! Voiam sa cumparam un teren, am fost, am vazut si ne-am pus de acord. In seara aceasta am primit de la notar o varianta a promisiunii bilaterale ... (vezi toată discuția)
Proces greu sau nu am stiut cum sa prezentam cauza Klara77 Klara77 Buna ziua ! Vreau sa va cer o parere asupra unui proces care dureaza de mai bine de 8 ani . Incerc sa fiu cat mai clara in prezentare si sper sa aveti ... (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare pe baza de pv de punere in posesie mARA_Mara mARA_Mara Buna ziua! Conform legii 18/1991 în anul 2003 mi s-a atribuit cu titlu de proprietate suprafața de 2500 mp teren extravilan din cei 5000 mp care se ... (vezi toată discuția)