avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poprire persoana fizica fara restante pentru datoriile ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poprire persoana fizica fara restante pentru datoriile asociatiei

Buna ziua
Asociatia noastra de proprietari are o datorie mai veche catre un furnizor de utilitati. Am primit o adresa de infiintare a popririi pe numele meu, in care scrie sa platesc datoriile prezente si viitoare in contul deschis la B.E.J. Mentionez ca eu nu am nici o datorie catre asociatie (sunt alti locatari care au datorii imense). Este legal sa se infiinteze poprire si pentru celelalte persoane fizice care nu au datorii?Daca as plati in contul lor, ar insemna ca toti banii sa se duca in contul acelui furnizor iar ceilalti sa ramana neplatiti. Va rog frumos sa-mi spuneti cum ar fi corect sa procedez.
Faceti contestatie la executare., in 15 zile de la comunicare. Chemati in judecata AP separat sau in garantie ,facand dovada ca nu dumneavoastra ati produs paguba.
Nu pe dumneavoastra personal va dat firma de utilitati in judecata . Ci pe AP.
Executorul nu va poate executa personal , ci numai AP, persoana juridica.
Ca sa va execute ,ar trebui sa aiba un titlul executoriu emis pe numele dumneavoastra.
Daca va pune poprire pe salariu ce suma va executa? Care este cota dumneavoasta care va revine din totalul sumei? Daca poprire se efectueaza pe salariu., aceasta nu inseamna ca dumneavoastra ati platit intretinerea pe luna anterioara.Trebuie in paralel sa va platiti si valoarea intretinerii. Daca se bloca contul AP si dumneavoastra va platiti cheltuielile ce va revin lunar prin cont,atunci aveti dovada ca ati platit intretinerea curenta.Nu va intereseaza daca ajung sau nu la furnizorul de utilitati.
Presedintele ar fi trebuit sa convoace AG, sa va aduca la cunostiinta de restanta . Sa se stabileasca modul de plata al restantei. Si sa aiba semnaturile proprietarilor care au avut restante. Nu este corect ca un proprietar care si-a platit intretinerea , sa plateasca penalitatile apartamentelor care au avut intarzieri la intretinere .Si AP sa actioneze in instanta proprietarii care ar trebui sa plateasca restantele ,penalitatile.
Nu stati sa nu actionati ,fiindca si in viitor vor fi alte executari silite nesfarsite.
Asa gandeam si eu...nu am cunostinte juridice si din aceasta cauza am pus intrebarea. Nici mie nu mi-i se pare corect sa platesc datoriile celorlalti. Dar cum multi au scris ca este normal sa platesc pentru ca fac parte dintr-o asociatie, am zis ca da..o sa platesc. Dar sigur cei care intradevar au datorii nici nu o sa ridice un "deget"... deci tot cei care sunt corecti sunt vizati...
Mai aveti doua variante.
1. presedintele sa se duca la executorul judecatoresc si sa-i propuna esalonarea datoriei in 9-12 luni. Apoi aceasta datorie sa fie impartita cota individa pe apartamentele care au produs aceste penalitati. In acest caz nu ati plati datoriile altora.
2. in cuantumul intretinerii sa fie inclusa si datoria.In aceasta situatie solicitiati explicatii cu privire la suma datorie ce apare la intretinere. Anexati dovezi ca ati fost cu intretinerea la zi. Soclitarea o trimiteti cu confirmare de primire. Daca nu primiti in 7 zile un raspuns adecvat,trimiteti o plangere Compartimentului de control si indrumare al AP din cadrul Primariei. Adresa sa fie inregistrata ,sau sa o trimiteti prin posta recomandata. Daca nici de data acesata nu primiti un raspuns la solcitare va adresati instantei.
Am si o nelamurire : ati primit o somatie/ titlul exec. de plata pe numele dumneavoastra ?
In conturile blocate de executor mai pot intra sume de bani ?
Absurd! Nu platiti nimic! Ar trebui sa cereti ajutor la sectia de politie. Nu aveti nici o raspundere, nu sunteti gestionarul asociatiei. Presedintele, comitetul executiv, cenzorul sunt raspunzatori. Nu cred ca trebuie sa platiti in locul lor! Dar ceilalti locatari cred si ei ca sunt "buni de plata?" Ce mentalitati dainuie in tara asta? Are cineva probe ca dumneavoastra datorati acei bani?
am primit o adresa de infiintare poprire pe numele meu si imi scrie ca daca nu virez banii in contul de indisponibilizari voi suporta consecintele prevazute la art 789 cod procedura civila.

Alte discuții în legătură

Restante furnizori grigorevasile58 grigorevasile58 Buna seara, asociatia a fost data in judecata de catre un furnizor si acesta a apelat la executorul judecatoresc pentru recuperarea debitului. Executorul cere ... (vezi toată discuția)
Executare judecatoreasca a unei asociatii de proprietari andreica1 andreica1 Proprietarii a doua apartamente nu si-au platit contributiile la termoficare. Regia Autonoma de Termoficare a dat in judecata asociatia de proprietari, a ... (vezi toată discuția)
Chemarea in judecata a unei persoane fizice pentru validare poprire o datorie totala a asociatiei de proprietari catre un furnizor de energie termica constantinlaura constantinlaura proprietar apartament , in luna iunie am primit o infiitare poprire de la un executor judecatoresc in care mi se cerea sa indisponibilizez o suma foarte mare ... (vezi toată discuția)