avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Caracterul neconstitutional al duratei arestului la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Caracterul neconstitutional al duratei arestului la domiciliu

De la ce data au devenit neconstitutionale prevederile privitoare la masura/durata arestului la domiciliu? Nu de alta, dar daca ai de sustinut un examen, fie el de admitere in Barou sau la INM, trebuie sa tii cont doar de modificarile legislative intrate in vigoare pana la 1 iunie, nu-i asa?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:43, 31 Iulie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
patrascu razvan a scris:

Pai spuneti-mi dvs daca ati vazut altfel, personal am vazut la instante ca de la momentul publicarii se respecta.


Am vazut ceva dar nu in cazurile mele la Curtea de Apel Bucuresti ca au amanat cam cu forta...
Avocatii nu stiau si instanta le-a zis, dar nu prea au inteles...
Le-a dat termen sa studieze dosarul si sa pregateasca apararea desi nu au cerut si erau bulversati...
Era si in vremea cand se ajungea la ICCJ...

Si in apel daca judeci si la vechiul recurs ( cum era...:sorry:) la ICCJ era publicata decizia CCR...nu iesea bine pentru instanta de apel...

Chiar m-am uitat azi si am plecat undeva foarte departe in tara pana sa fie lucrurile clare pe camera preliminra.
Dar se publicase decizia CCR...
Aveam si cereri de tot felul facute ( recuzari, exceptii...peste exceptii).Colegii avocati nu au crezut ca nu o sa fie sedinta publica...in conditii de oralitate si contradictorialitate dar...a fost...
Eu plecam si daca nu s-ar fi publicat decizia in Monitorul Oficial...

Ultima modificare: Vineri, 31 Iulie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta și calomnia - revalidate de ccr Patrick_ Patrick_ Iata comunicatul CCR din 29.04.2013, care anunta ultima isprava a „judecatorilor” CCR: [i]„[b]COMUNICAT – 29.04.2013[/b]... II. In ... (vezi toată discuția)
Decizia ccr nr 361 din 7.06.2015 - arestul la domiciliu neconstitutional, practica instantelor MariusPlanet MariusPlanet Conform DECIZIA Nr.361 din 7 mai 2015 referitoare la excepția de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 218— 222 și art. 241 alin.(11) lit.a) din ... (vezi toată discuția)