Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... transfer contract de credit de la banca la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

transfer contract de credit de la banca la recuperatorii de creante

Am cautat in forum si nu am gasit ceva similar. Imi cers scuze daca a mai fost postat. Am un contract de credit ptr nevoi personale, fara garantie. Din anumite motive am intarziat cu plata ratelor. Am primit o notificare in care mi se spunea sa achit o suma de bani pana la o anumita data si doua numere de telefon. Am sunat si mi s-a spus ca au transferat contractul la o firma de recuperare de creante si ca am pierdut dreptul de a achita creditul in rate. Am doua probleme la care as aprecia foarte mult un raspus: 1- cedarea contractului nu trebuia facuta cu o notificare prealabila trimisa cu confirmare de primire? Nu am primit nici un fel de notificare in acest sens, cu atat mai mult una cu confirmare de primire. 2- Implicit, daca aceasta notificare nu s-a facut, transferul poate fi anulat si contractul sa ajunga inapoi la banca? Va multumesc foarte mult.
daca modificarea de dobanda sau de rata se face NUMAI cu notificare cu confirmare de primire, cedarea contractului se poate face fara sa fi anuntat? Eu nu vorbesc despre dreptul bancii de a cere rambursare anticipata, ci de modalitatea in care te trezesti ca ai contractul in alta parte, la niste recuperatori . Discut in principal de forma transferului. Sincer, m-ar ajuta foarte mult parerea unui avocat. Oricum, multumesc mult ptr parere.
chiar este o problema care ma afecteaza foarte tare. Este cineva care imi poate da un sfat, in afara celui de a accepta situatia asa cum e?