Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Provident
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Provident

Am un imprumut la provident pe care nu l-am mai platit de peste 1 an. Mentionez ca am fost sunat de cineva de la ei acum vreo 6 luni si mi-au spus ca trebuie sa platesc toate ratele restante (aprox 3000 lei) desi in acestea era inclusa deplasarea agentului, serviciu pe care nu l-am mai primit pentru ca nu a mai venit nimeni pe la mine. Acum am primit o scrisoare de la ei ca le datorez 6000 lei. Ce pot sa fac? Mentionez ca m-au bagat si in biroul de credite in perioada in care eu asteptam o solutie de rambursare esalonata care nu a mai venit de la ei.
Ce ma sfatuiti sa fac in situatia data? poate cineva care a mai trecut prin asa ceva sa imi dea o idee?
Spuneti mai sus: " Si daca vroiam sa platesc nu aveam la cine din moment ce nu m-a mai cautat nimeni."
Da, daca ati fi (bine)voit. Insa din cele relatate nu rezulta buna intentie...
Era/este si interesul dvs. sa va achitati de datorie si sa rambursati creditul; de aceea nu inteleg modul in care intelegeti sa colaborati cu IFN-ul creditor. Ca sa fiu mai explicit, daca chiar aveati intentia de a rambursa creditul, gaseati modalitati de a contacta firma, iar aceasta cu siguranta nu s-ar fi opus sa va incaseze suma/sumele restante.
Mai adanc nu putem sa ne scufundam in problema, deoarece pentru un raspuns responsabil, ar trebui cunoscut intregul continut al contractului pe care l-ati semnat.
Altfel, se merge pe aprecieri...
Va multumesc mult.....am primit toate informatiile de care aveam nevoie...sunteti profii...