Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Fila CEC sau BO in alb
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Fila CEC sau BO in alb

Cat de legala este conditia impusa de un partener de afaceri de a garanta plata cu fila cec sau bo in alb? este vreun articol de lege sau o norma care sa interzica aceasta practica? astept un raspuns
Din cate stiu este o norma a BNR care reglementeaza CEC-ul in alb, daca numa insel este norma nr.7 , dar nu mai cunosc exact anul.
Reglementarea juridica este data de Norma BNR 6/2008 si 7/2008.

Este legal ca partenerul dumneavoastra de afaceri sa va ceara o garantie reprezentata de acest BO sau fila cec. Conditiile contractuale se negociaza, iar dumneavoastra puteti sa acceptati sau sa refuzati clauzele propuse.