avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum aflu avocatul din oficiu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum aflu avocatul din oficiu

Admite cererea. Acordă asistenţă juridică gratuită petentului, pe tot parcursul procesului şi dispune desemnarea unui apărător din oficiu conform Legii nr. 51/1991 republicată şi modificată, în limita unei sume echivalente cu doua salarii de baza minime brute pe ţară pentru anul 2015. Se emite adresă în acest sens către B.C.A.J. Argeş.

Cand raspunde Baroul, ma instiinteaza instanta pe cine au desemnat??
Sau cum aflu care este avocatul? Sunt in graba mare si trebuie sa aflu in cel mai scurt timp!!
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 11:43, 12 Octombrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
AJUTOR!! Am sunat la Barou si mi-au zis ca nu pot sa desemnez eu avocat din oficiu... ci ca 'e pe zile'.
Desi art. 152 alin. (4) Staut prevede În toate cazurile, beneficiarul ajutorului public judiciar poate solicita el însuşi desemnarea unui anumit avocat, cu consimţământul acestuia,
în condiţiile legii.
V-am spus ca decan e avocatul partii adverse :)
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2015
aidu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz desemnare avocat de catre decan tobescu tobescu Buna ziua, as avea o întrebare multumesc pentru raspunsurile Dvs. O prietena de a mea a obtinut \"asistenta juridica gratuita si totala\" de la judecatorie ... (vezi toată discuția)
Asistenta juridica gratuita? arakys arakys Buna ziua! Conform L448/2006 persoanele cu handicap beneficiaza de asistenta juridica. Nelamurirea mea consta in: persoana cu handicap prin cererea de ajutor ... (vezi toată discuția)
Intrebare cattie cattie Vreau sa stiu si eu daca fiind parte vatamata intr-un proces penal am dreptul la avocat din oficiu,daca nu-mi permit sa angajez unul din motive financiare si ... (vezi toată discuția)