Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum aflu avocatul din oficiu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum aflu avocatul din oficiu

Admite cererea. Acordă asistenţă juridică gratuită petentului, pe tot parcursul procesului şi dispune desemnarea unui apărător din oficiu conform Legii nr. 51/1991 republicată şi modificată, în limita unei sume echivalente cu doua salarii de baza minime brute pe ţară pentru anul 2015. Se emite adresă în acest sens către B.C.A.J. Argeş.

Cand raspunde Baroul, ma instiinteaza instanta pe cine au desemnat??
Sau cum aflu care este avocatul? Sunt in graba mare si trebuie sa aflu in cel mai scurt timp!!
AJUTOR!! Am sunat la Barou si mi-au zis ca nu pot sa desemnez eu avocat din oficiu... ci ca 'e pe zile'.
Desi art. 152 alin. (4) Staut prevede În toate cazurile, beneficiarul ajutorului public judiciar poate solicita el însuşi desemnarea unui anumit avocat, cu consimţământul acestuia,
în condiţiile legii.
V-am spus ca decan e avocatul partii adverse :)
aidu, utilizator