Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariu sau pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariu sau pensie?

Tatal meu a fost diagnosticat recent cu tumoare cerebrala, iar decesul poate surveni in orice moment. Are varsta de 62 de ani si este salariat. In ultimele 3 luni, de cand a primit diagnosticul, a avut concediu medical si a primit salariul integral. Mi s-a recomandat sa ii depun actele de pensionare. Mama mea este casnica, iar singurul ei venit il reprezinta salariul tatalui meu.

Si cum e mai bine sa il pensionez - ca avand vechime in munca sau pe caz de boala?

Daca nu il pensionez si intervine decesul, el fiind inca salariat, mama ce venit va avea?

In conditiile acestea, ce pot alege mai bine pentru mama mea?

Va multumesc anticipat!

Ally
AllyD, utilizator
Va multumesc tare mult pentru lamurire, domnule Mircea Carp!