avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariu sau pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariu sau pensie?

Tatal meu a fost diagnosticat recent cu tumoare cerebrala, iar decesul poate surveni in orice moment. Are varsta de 62 de ani si este salariat. In ultimele 3 luni, de cand a primit diagnosticul, a avut concediu medical si a primit salariul integral. Mi s-a recomandat sa ii depun actele de pensionare. Mama mea este casnica, iar singurul ei venit il reprezinta salariul tatalui meu.

Si cum e mai bine sa il pensionez - ca avand vechime in munca sau pe caz de boala?

Daca nu il pensionez si intervine decesul, el fiind inca salariat, mama ce venit va avea?

In conditiile acestea, ce pot alege mai bine pentru mama mea?

Va multumesc anticipat!

Ally
Ultima modificare: Duminică, 1 Noiembrie 2015
AllyD, utilizator
Cel mai recent răspuns: AllyD , utilizator 18:57, 1 Noiembrie 2015
Va multumesc tare mult pentru lamurire, domnule Mircea Carp!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas cornelianedelcu cornelianedelcu Buna ziua, As dori sa ma lamuriti daca sotie pensionata medical revizuibila anual ,varsta 57 ani poate beneficia de pensie de urmas in urma decesului sotului ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor r3lutzu r3lutzu Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Vreau sa stiu daca mama mea poate sa ia pensie de urmas,ea are varsta de 55 ani si sufera de o ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor camelia86 camelia86 Buna ziua,tatal meu a decedat anul acesta 2012,el avand pensie de boala si de invaliditate gradul 1,au fost casatoriti timp de 26 de ani,as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)