Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Trecere impozit profit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Trecere impozit profit

Buna ziua
Am o societate comerciala cu cod caen 7311"Activitati ale agentiilor de publicitate "cu CA sub plafonul de 65.000 eur , sunt obligata sa trec la impozit pe profit? In contractele incheiate cu clientii am trecut prestari servicii ( in mod normal aceste servicii reprezinta promovare pe Facebook, Google etc)
Va rog o indumare :sorry:
Conform Norme cod fiscal:

ART. 112^1

1. Pentru încadrarea în condiţia prevăzută la art. 112^1 lit. a) din Codul fiscal, persoana juridică română nu trebuie să înregistreze venituri din activităţile prevăzute la art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal.

Încadrarea în categoria veniturilor din consultanţă şi management se efectuează prin analiza contractelor încheiate şi a altor documente care justifică natura veniturilor.

Deci depinde ce scrie in contractele d-voastra incheiate cu clienti, sau in lipsa acestora in baza facturilor, situatiilor de lucrari efectuate, alte documente care justifica efectiv serviciile prestate de d-voastra. Dar daca e strict activitate de promovare si reclama, aceasta nu este consultanta. Decat daca in contract ati prevazut ca acordati consultanta in activitatea de promovare si reclama.
Ioan Petru Butariu, Contabil