avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită De unde stie ANAF sa imi popreasca exact conturile
Discuție deschisă în Executare silită

De unde stie ANAF sa imi popreasca exact conturile

...nu mi s-a intamplat pana acum, dar ne paste pe toti !
Daca au o amenda, somatie, ceva neplatita ... cetatenii se pot trezi cu conturile blocate ! Corect ?
Intrebare: de unde stie ANAF ce IBANuri are popescu, ionescu, vasilescu ... ?
Banca mai are o relatie confidentiala cu clientul sau ? ... sau e obligata sa arate conturile unui cetatean oarecare ? cf carei legi sau HG ...?
Cel mai recent răspuns: BraveHeart , utilizator 00:29, 14 Decembrie 2015
Repet afirmatia initiala: A FOST UN SCENARIU TEORETIC. Nu am nimic poprit, ( inca ! )

Dar raspunsurile Dvs. stimate Doamne si Domni sunt exemplare pt. ca situatia se poate intampla oricui !
Multumesc din nou dl. manfred pt. prevederea LEGALA: " n termenul mentionat mai sus (de max. doua zile) organul de executare fiscala va emite o adresa catre banca prin intermediul careia va solicita sistarea totala a indisponibilizarii ... "

si multumesc in egala masura dl. trak3 pentru realismul situatiei din Romania.

Stau sa ma intreb: daca ANAF nu respecta legea ( vezi prevederea legala de mai sus ! ) si dau ANAF judecata... castig ???

Daca DA, cine imi plateste daunele ? bugetul de stat ?? adica tot Dvs. contribuabilii ?
E ceva in neregula in "filmul" asta...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprirea tertilor de catre finante cristi.statescu cristi.statescu In cazul in care s-a primit de la finante o poprire pentru creantele datorate ale unui colaborator, dar in momentul respectiv nu exista nici-o suma. S-a facut ... (vezi toată discuția)
Recuperare creanta sorynagabryela sorynagabryela Buna ziua! Suntem o societate comerciala distribuitoare de produse din carne, pe baza de facturi fiscale, si, avem de recuperat de la diversi rau-platnici ... (vezi toată discuția)
Obligatie poprire LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Pe adeverinta unui salariat pentru obtinerea unui credit de la o banca, firma a taiat acel paragraf care prevedea angajamentul firmei de a retine bani din ... (vezi toată discuția)