Forum Discuţii juridice Executare silită De unde stie ANAF sa imi popreasca exact conturile
Discuție deschisă în Executare silită

De unde stie ANAF sa imi popreasca exact conturile

...nu mi s-a intamplat pana acum, dar ne paste pe toti !
Daca au o amenda, somatie, ceva neplatita ... cetatenii se pot trezi cu conturile blocate ! Corect ?
Intrebare: de unde stie ANAF ce IBANuri are popescu, ionescu, vasilescu ... ?
Banca mai are o relatie confidentiala cu clientul sau ? ... sau e obligata sa arate conturile unui cetatean oarecare ? cf carei legi sau HG ...?
Repet afirmatia initiala: A FOST UN SCENARIU TEORETIC. Nu am nimic poprit, ( inca ! )

Dar raspunsurile Dvs. stimate Doamne si Domni sunt exemplare pt. ca situatia se poate intampla oricui !
Multumesc din nou dl. manfred pt. prevederea LEGALA: " n termenul mentionat mai sus (de max. doua zile) organul de executare fiscala va emite o adresa catre banca prin intermediul careia va solicita sistarea totala a indisponibilizarii ... "

si multumesc in egala masura dl. trak3 pentru realismul situatiei din Romania.

Stau sa ma intreb: daca ANAF nu respecta legea ( vezi prevederea legala de mai sus ! ) si dau ANAF judecata... castig ???

Daca DA, cine imi plateste daunele ? bugetul de stat ?? adica tot Dvs. contribuabilii ?
E ceva in neregula in "filmul" asta...