avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Executare silită

executare hotarare judecatoreasca

am o hotarare judecatoreasca prin care fostul angajator trebuie sa-mi plateasca drepturile salariale neacordate (definitiva si executorie, cu drept de recurs, investita cu formula executorie deci devenita irevocabila. pot cere debitorului (fostul angajator) prin notificare, achitarea datoriilor. daca nu va plati, in temeiul art 277 codul muncii, pot depune plangere penala si intr-un tarziu va primi pedeapsa de inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă. intrebare: dupa executarea acelei pedepse nu va mai avea nici o datorie fata de mine? se va considera ca s-a facut dreptate chiar daca eu voi fi perdantul dpdv financiar? multumesc.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 2 August 2009
lilyanna a scris:

va rog , spuneti-mi cum sa procedez in cazul in care un client a refuzat la plata un bilet la ordin (din lipsa de numerar) si nu mai pot recupera banii (contravaloare marfuri)?

Cereti instantei sa dispuna investirea cu formula executorie a biletului la ordin si apoi ii solicitati unui executor judecatoresc de la sediul clientului sa procedeze la executarea silita a datornicului.
boccca a scris:

am o hotarare judecatoreasca prin care fostul angajator trebuie sa-mi plateasca drepturile salariale neacordate (definitiva si executorie, cu drept de recurs, investita cu formula executorie deci devenita irevocabila. pot cere debitorului (fostul angajator) prin notificare, achitarea datoriilor. daca nu va plati, in temeiul art 277 codul muncii, pot depune plangere penala si intr-un tarziu va primi pedeapsa de inchisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă. intrebare: dupa executarea acelei pedepse nu va mai avea nici o datorie fata de mine? se va considera ca s-a facut dreptate chiar daca eu voi fi perdantul dpdv financiar? multumesc.




1. Daca nu va plateste in termen de 15 zile de la data cererii, atunci puteti face plangere penala impotriva angajatorului.
2. Nu se considera ca s-a facut dreptate daca va fi condamnata penal ... condamnarea o primeste intrucat a savarsit o infractiune.
3. Daca nu este irevocabila hotararea ... este posibil ca in recurs sa castigati sau sa pierdeti ... de aceea, parerea mea este sa asteptati ca hotararea sa devina irevocabila si apoi s-o puneti in executarea. Intrucat exista posibilitatea ca dvs sa executati hotararea primei instantei, iar in recurs angajatorul sa aiba castig de acuza si apoi sa procedeze la intoarcerea executarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scrisoare catre fostul angajator.... mihai251979 mihai251979 Buna ziua! Am o hotarare din partea tribunalului catre fostul angajator,privind plata drepturilor salariale,a expirat si perioada de recurs (10 zile) a ... (vezi toată discuția)
Executor judecatoresc camelia21 camelia21 Va salut pe toti forumistii! Vreau sa stiu si eu care e procedura de recuperare a unor cheltuieli de judecata acordata in formula executorie si definitiva de ... (vezi toată discuția)
Opunere la expertiza calcul salariu pentru executare silita... LOPY LOPY Salut, in februarie 2010 am castigat recursul unui proces litigiu de munca, si prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, am primit ... (vezi toată discuția)