Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Clasare persoana cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Clasare persoana cu handicap

Va rog frumos, as dori un raspuns, referitor la varsta la care nu mai este chemata anual la revizie la Comisia Medicala , o persoana cu handicap, si este lasata definitiv cu certificat de handicap, devine nerevizuibila si se claseaza dosarul. Din cate am auzit este vorba de varsta de pensionare sau de varsta de 70 de ani, si as dori un raspuns precis. Va multumesc mult!
Criteriile in baza carora se apreciaza de catre comisia de expertiza medicala persoane cu handicap ca afectiunea este atat de grava incat se poate dispune mentionarea pe decizia/certificatul de incadrare in grad de habdicap,rubrica G-termen valabilitate 6 luni,12 luni,permanent nu sunt conditionate de varsta solicitantului
Exista cazuri de persoane cu afectiuni,care beneficiaza de certificat incadrare in grad de handicap permanent si nerevizuibil de la varsta mica