Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical vs concediu fara plata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical vs concediu fara plata

Buna ziua si La Multi Ani!

Va rog sa-mi spuneti, ce se intampla daca, in timpul concediului fara plata imi iau concediu medical, datorita unei afectiuni care necesita internare? Se intrerupe concediul fara plata? Este platit concediul medical? Mentionez ca acest concediu fara plata este la cererea mea (CFP pt studii). Multumesc
1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 16
(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

2. Asadar depuneti certificatul medical la angajator care il va calcula si plati, se va intrerupe concediul fara plata si apoi, daca doriti, il veti relua dupa concediul medical.

Buna ziua
Acest articol mai este actuala? Eu sunt exact in acesta situatie.

Multumesc ptr. raspuns!

Valeriu TUDOR a scris:

1. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:

ART. 16
(1) Asiguraţii a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

2. Asadar depuneti certificatul medical la angajator care il va calcula si plati, se va intrerupe concediul fara plata si apoi, daca doriti, il veti relua dupa concediul medical.

OUG 158/2005 - actualizata 2018
art.16
(1) Asigurații a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoare speta: o colega a venit la serviciu in luna ianuarie apoi a intrat in concediu fara plata. Dupa o luna a intrerupt concediul fara plata cu concediu medical pana la jumatatea lunii decembrie. Vrea ca in continuare sa i se acorde zilele de concediu de odihna la care mai are dreptul. Este obligata sa continue concediul fara plata sau i se acorda numarul de zile de concediu de odihna pentru 11 luni?
Oana Cimpoae, utilizator
Potrivit art.16 alin.1 din OUG 158/2005, zilele neefectuate urmeaza să fie reprogramate.

Astfel, in speta :
- fie i se acorda in continuare CFP;
- fie i se poate acorda zile de CO.