Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocație elev peste 18 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocație elev peste 18 ani

Am un tanăr în plasament încadrat în grad de handicap accentuat iar pană la 18 ani a primit alocație dublă,apoi simplă motivand cei de la asistență socială că este major și nu mai au aceleași drepturi chiar dacă am depus actele necesare.După vacanță am primit alocația dublă pentru trei luni .Acum vine tot simplă .Am scris și la forurile tutelare de la București și s-a întors tot la județ .:sorry: Cum este normal și cui trebuie să mă adresez pentru soluționare.
Legea 61/1993
art.3
(1) Cuantumul alocaţiei de stat pentru copii se stabileşte în raport cu indicatorul social de referinţă, denumit în continuare ISR, după cum urmează:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani (sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap);

b) 0,168 ISR pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani, precum şi pentru tinerii prevăzuţi la art. 1 alin. (3)

......

art.1alin.3: Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

ISR = indicatorul social de referinta ,care are un cuantum de 500 lei in prezent.

Prin urmare , 0,168 ISR = 0,168 x 500 = 84 lei este alocaţia de stat pentru tinerii care au împlinit vârsta de 18 ani,
Vă mulțumesc pentru răspuns .