avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Citirea apometrelor si contoarelor de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Citirea apometrelor si contoarelor de caldura

Buna ziua
Am si eu o dilema. De cate ori pe luna are voie administratorul sa intre la mine in casa sa citeasca apometrele si contoarele de caldura? Pentru ca la blocul unde locuiesc eu, acest lucru se face de 2 ori pe luna. Este foarte adevarat ca se pune un afis pe usa liftului, dar orele nu sunt respectate, iar administratorul cand suna la usa uita sa mai ia degetul de pe sonerie. Si daca nu raspunzi mai si bate in usa, asa, ca sa-si anunte prezenta. L-am intrebat de ce vine de 2 ori si mi-a zis ca asa platesc ei facturile si ca asa trebuie. Fara alte explicatii. Ei, eu la "asa trebuie" reactionez urat. M-am tot abtinut, dar mi se pare prea mult. Am citit ca Ordinul 323/2010 ANRSC, la punctul 26 specifica faptul ca repartitoarele pot fi citite si de catre proprietar. Asa ca, a 2-a mea intrebare este: Pot sa-l primesc pe acest administrator, care este si casier, doar o data la 3 luni in casa pentru citirea contoarelor si apometrelor, asa cum mi se pare mie corect si firesc? Care este baza legala pentru acest demers, ca sa nu fie discutii ulterioare si sa pot si eu sa stau in casa nestresata. Pentru ca am senzatia ca sunt urmarita, fiindca nu trec nici 15 minute de cand vin acasa si imi si suna la usa. Perioada aceea e un stres pentru mine. Dar vreau sa rezolv problema in temei legal, nu cu certuri si judecata. Multumesc pentru ajutor.#-o
multumesc pentru idei, sunt tentante dar la noi in bloc daca administratia blocului decide ceva, fie ca esti sau nu esti de acord, ei actioneaza cum le place. E multa lume nemultumita, dar fiind in majoritate pensionari, nu prea au ce face. Iar cei ca mine sunt foarte putini, numar neglijabil care poate fi inlaturat f simplu. Apoi, nimeni nu stie cand e sedinta in bloc, auzi numai dupa ce a avut loc, de la unii mai guralivi. Ei bine, eu am inteles ca e vorba de o mafie care poate fi data jos doar daca tot blocul se pune pe ei - ceea ce la noi e imposibil. Sau cine are bani si timp de pierdut sa-i dea in judecata, asta ar mai fi o alta idee. Ei au mai avut o alta administratie la alt bloc din apropiere si au pierdut-o in urma unei decizii de tribunal. La mine la bloc, nu se poate, ca 80% dintre locatari sunt pensionari. Restul... am scris mai sus. Asta e. Cum nu am bani sa ma judec cu ei, desi mi-as dori nespus sa o pot face, voi vinde aici si voi lua o casa pe pamant...
Nu e valabila o fotografie{printata) a indexurilor pt. a se evita vizitele abuzive?

Cand s-a luat hotararea montarii apometrelor si a repartitoarelor nu s-a stiut ca trebuiesc si citite ?Vizitele nu sunt abuzive, sunt o necesitate, este obligat sa faca citirea. In ce mod si exprimari, nu comentam. Atata timp cat locatarii nu stabilesc in Adunarea Generala modul cum se va face citirea, trebuie sa suporte vizita anuntata a ad-torului. Autoarea este 1% din numarul de locatari. Mai sunt 99% . Si dansii sunt vizitati lunar pentru citire.Daca i-ar deranja, ar face front comun si ar lua masuri. 80% sunt pensionari( citez autoarea ), oameni in varsta cu pensii modeste.Sa-i obligam sa-si cumpere un calculator, o imprimanta, un cartus si hartie ?
Ad-torul nu este D-zeu in bloc, este un simplu angajat. Exista un Presedinte si un Comitet, care au fost votati de locatari. Ei sunt factorii de raspundere. Adresati-va Presedintelui, nu instantei de judecata, unde n-ati avea nici o sansa sa va accepte un asa dosar. Este problema Asociatiei .
Nu va convine Presedintele, Comitetul, Ad-torul, Comisia de cenzori, schimbati-i !!!

Sa-i obligam sa-si cumpere un calculator, o imprimanta, un cartus si hartie ? Am incheiat citatul !

Faci o poza cu tel. mobil, cobori din bloc si te duci la cel mai apropiat "xerox" ... e cam 1.50 RON de printat o poza a/n ... hai sa fim seriosi cu imprimanta, PC, cartus si hartie ...

daca Dna.miky400 ar avea un job care impune dese deplasari in tara si luna de luna "rateaza' vizitele administratorului ce poate pati : o executa silit ???
Oamenii ar trebui sa inteleaga ca prezenta fizica a locatarului la domiciliu este aleatorie... exceptand arestul la domiciliu ! Clar ?!
BraveHeart a scris:
..daca Dna.miky400 ar avea un job care impune dese deplasari in tara si luna de luna "rateaza' vizitele administratorului ce poate pati : o executa silit ???
Oamenii ar trebui sa inteleaga ca prezenta fizica a locatarului la domiciliu este aleatorie... exceptand arestul la domiciliu ! Clar ?!


Da e foarte clar punctul dv de vedere, dar incorect pentru ca priviti lucrurile numai in lab si negru. Sunt si alte culor placute si pentru orice probleme exista solutii.
Ce credeti ca se intampla cu un proprietar care nu este acasa in mod repetat, atunci cand se citeste consumul de energie electrica? Va explic eu.
Un vecin de-al meu este plecat de 2 ani in Germania si cred ca mai sta acolo inca vreo 2 ani. Vine odata pe an vara cateva zile si plateste tot ce e de plata peste tot.
Dar in primul de Germania, dupa vreo 7 luni, gasesc o atentionare pe usa omului ca va fi debransat de la energia electrica in cateva zile.... Am luat hartia, am scanat-o si i-am trimis-o imediat pe email. Omul a luat legatura cu furnizorul, a discutat ... si a reusit sa evite debransarea numai dupa ce a apelat la o ruda care a mers, a citit indexul, a platit facurile... Peste doua luni a venit omul in Romania, a trecut pe la noi si ne-a multumit iar de atunci a lasat cheia unui vecin sa poata fi lecturate indexurile atunci cand se face aceasta la toti vecinii.
Asa ca oricand se pot gasi solutii sa ne conformam regulilor, clauzelor contractuale, inclusiv solutii de a colabora in cadrul asociatiei de proprietari.


Alte discuții în legătură

Cati litri de apa are voie sa puna asociatia de proprietari in plus fata de consumul real al unui apartament alimacri49 alimacri49 Buna ziua, Asociatia noastra de proprietari pune lunar in plus fata de consumul real al unui ap. cate 500 l de apa/persoana si nu pe ap. Pt.luna dec. a pus ... (vezi toată discuția)
Are dreptul asociatia de locatari sa ma taxeze pt un consum foarte mare de apa si sa nu regularizeze din urma atunci cand aduc citirea?! Andralore Andralore Buna ziua. Are dreptul asociatia de locatari (inca nu e asociatie de proprietari cf noii legi) sa refuze sa regularizeze consumul foarte mare taxat pe lunile ... (vezi toată discuția)
(ne)plata pierderi apa rece silviu1975 silviu1975 Buna ziua, in cadrul Asociatiei noastre s-a hotarat ca pierderile de AR sa fie platite de catre toti proprietarii, functie de consumul fiecarui apartament. ... (vezi toată discuția)