Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuzul minorului (Art 913 CPC) si..tot cortegiul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuzul minorului (Art 913 CPC) si..tot cortegiul 910-914 cu 906

Ca parinti necustodieni, suntem in postura de a denunta acest set de articole ca neconstitutional, via Avocatul Poporului. AP si-a exprimat deja acordul de a propune ca neconstitutional acest articol
Doua lucruri clare, pe care ma oblig sa le transmit pana pe 1 mar 2016:
- nemultumirile atat a necustodienilor cat si a custodienilor
- propuneri de inlocuire in cazul in care calupul 910-914 va fi eliminat din CPC

Va rog sa plecati de la premiza ca exista o hotarare judecatoreasca definitiva/irevocabila, care statuteaza ca minorul va locui la custodian, respectiv necustodianul beneficiaza de legaturi personale, ca drept. Totodata va invit sa aproximati (stiintific sau cu frica de Dzeu), necesitatea tatalui biologic in viata copilului.

Se pot modifica CPC, 272 si HG 49/2011, eventual art 379 CP.
Domnu` avocat Lascoschi,
Nu mi-am propus decat criticarea unui set de articole, plecand de la o premiza ca exista o hotarare de incredintare a minorului, cu drept de legaturi personale.
Indiferent de motive, minorul ajunge sa refuze respectarea acestei hotarari.
Buuun!
Ca atare, stiti si dvoastra, acea hotarare ar trebui modificata, ptr a-i permite minorului sa intre in legalitate dat fiind ca ptr mine si ptr dvoastra e ilegal sa nu respectam o hotarare judecatoreasca.
Ca atare, minorul ar trebui sa se adreseze instantei invocand ca hotararea arbitrara de la divort (cand avea el 5 ani) nu se mai potriveste cu interesul sau de la 12 ani, sa zicem. Minorul va trebui sa-si motiveze intentia de schimbare, asa cum facem si noi, adultii, cand suntem pusi in situatii similare.
Concret, minorul (eventual prin intermediul mamei empatice) trebuie sa-si dea tatal in judecata ptr reajustari.
Ceea ce este perfect fezabil chiar si in contextul legislativ actual, fara ca tatal sa fie trimis catre vreo executare silita.
La fel e si cu pensia. Aceeasi mama empatica reprezinta interesul minorului, cand cere o majorare de pensie.
Dar, ce sa vezi? Exista autoritate parentala comuna si ambii parinti sunt reprezentanti legali. Asa ca, vrand nevrand, avocatul mamei trebuie acceptat de tata si invers. In ambele spete descrise.
Referitor la reajustari ale unei hotarari care sa nu tina cont de realitatea faptica va pot spune ca legiuitorul nu inclus obligativitatea de a se modifica hotararea pronuntata care nu se poate executa.
Exista in proiectul de lege dar l-au scos.

Tocmai aici este problema.
Instantele fara sa le oblige legea sa indrepte ceea ce nu se poate executa, in opinia mea o hotarare gresita, nu cred ca vor dori sa indrepte nimic.
Mai sus va dadeam exemplul cu tatal care a castigat procesul dar dupa parerea mea a pierdut copilul...in realitate...caci nici vizita nu cred ca va mai putea avea...fara existenta unei hotarari judecatoresti de vizita.
Si ca sa aiba hotarare pe vizita trebuie sa nu aiba hotarare de stabilire a domiciliului minorului la domiciliul sau...
Uitati aici...

www.avocatnet.ro/content/for...

shomo a scris:

Ca parinti necustodieni, suntem in postura de a denunta acest set de articole ca neconstitutional, via Avocatul Poporului. AP si-a exprimat deja acordul de a propune ca neconstitutional acest articol
Doua lucruri clare, pe care ma oblig sa le transmit pana pe 1 mar 2016:
- nemultumirile atat a necustodienilor cat si a custodienilor
- propuneri de inlocuire in cazul in care calupul 910-914 va fi eliminat din CPC

Va rog sa plecati de la premiza ca exista o hotarare judecatoreasca definitiva/irevocabila, care statuteaza ca minorul va locui la custodian, respectiv necustodianul beneficiaza de legaturi personale, ca drept. Totodata va invit sa aproximati (stiintific sau cu frica de Dzeu), necesitatea tatalui biologic in viata copilului.

Se pot modifica CPC, 272 si HG 49/2011, eventual art 379 CP.

De care articol e vorba cu neconstitutionalitatea?

Ce modificari vizati la calupul 910-914 NCPC?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Deci ajungem la concluzia că trebuie înlăturată instituţia "autorităţii părinteşti comune", care a fost copiată cu....din legislaţia ţărilor unde se practică custodia comună cu locuinţa alternantă;
În custodia comună cu locuinţa alternantă, cade problema programului de relaţii cu minorii şi problema pensiei de întreţinere, probleme care dau pâine la sute de judecători, avocaţi, executori judecătoreşti, polţişti şi procurori.Cade şi problema executării silite şi a tuturor problemelor ce se vor modificate de stimabilul user shomo.
În celelalte cazuri, în care locuinţa alternantă nu e posibilă, poate funcţiona vechea încredinţare, cu program de relaţii stabilit personalizat, în funcţie de fiecare caz în parte.
Hotararea se poate duce la indeplinire dar nu vrea minorul. "Creierul" calupului este Art 913 intitulat Refuzul Minorului, pe care il consider neconstitutional din mai multe motive.
ContSters257745, utilizator
Da, Martonze, asa este! Nu dorim autoritate comuna si nici bani de la mama.