Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar ptr.pierdere pe 2008
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar ptr.pierdere pe 2008

As dori sa stiu ,cit trebuia platit la impozitul pe profit pe tr.II 2009,daca o intreprindere a fost in 2008 pe pierdere.
Veniturile au fost in valoare de 140.000 lei.

In tr.I 2009,a fost pe profit(800),iar in tr.II 2009 pe pierdere(700).

Multumesc!
societatile care au inregistrat pierdere FISCALA (!!) in 2008 vor plati impozit raportandu-se la transa minima anuala ci nu la cea care corespunde veniturilor din 2008!!!

!!! Acest raspuns e eronat- cititi mai jos va rog!

referitor la problema platii:- declarati impozitul in 2009 si daca aveti impozit platit in plus din anii anteriori acesta se va compensa cu conditia ca in evidenta pe platitor sa existe aceasta situatie...verificati la AFP in Fisa pe platitor!!
Ilie Stanica, Consultant fiscal
corbalb a scris:

societatile care au inregistrat pierdere FISCALA (!!) in 2008 vor plati impozit raportandu-se la transa minima anuala ci nu la cea care corespunde veniturilor din 2008!!!

Sunteti amabil sa dezvoltati putin?

Deci sa inteleg ca daca in 2008 am inregistrat pierdere fiscala in 2009 voi plati impozitul minim pentru prima transa de venit 0-52.000 adica 2200 lei/an?
da katica...asa e...cititi cu atentie ordonanta 34

!!! acest raspuns e eronat ...cititi mai jos....
Ilie Stanica, Consultant fiscal
Am recitit ordonanta 34 ,singurul articol care face referire la rezultatul fiscal din 2008 este:

(17) In situatia in care contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. a) au inregistrat in anul 2008 pierdere fiscala, acestia efectueaza plati anticipate in contul impozitului pe profit in suma de o patrime din impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3)

dar acesta se refera la societati bancare ,

iar in normele de aplicare avem un exemplu de calcul pt. o societate cu pierdere fiscala in 2008

Exemplul IV
O societate comerciala inregistreaza la sfarsitul anului 2008 pierdere fiscala in suma de 700 lei. In cursul anului 2009 societatea inregistreaza in trimestrul I pierdere fiscala, iar in trimestrul al II-lea inregistreaza un profit impozabil in suma de 13.200 lei.
Impozit pe profit aferent trimestrului al II-lea = (13.200-700) x 16% = 2.000 lei
Pentru incadrarea in prevederile art. 18 alin. (2) contribuabilul ia in calcul veniturile totale inregistrate la 31 decembrie 2008, determinand un impozit minim in valoare de 2.200 lei, corespunzator transei de venituri totale anuale in suma de 35.000 lei. Pentru perioada 1 mai 2009-30 iunie 2009 din trimestrul al II-lea impozitul minim se calculeaza in mod corespunzator prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultit cu 2 (lunile mai si iunie), astfel: (2.200/12) x 2 = 367 lei.
Avand in vedere ca impozitul pe profit datorat pentru trimestrul al II-lea este in suma de 2.000 lei, iar impozitul minim calculat pentru aceeasi perioada este de 367 lei, contribuabilul are obligatia de plata a impozitului pe profit in suma de 2.000 lei
mii de scuze si multumiri Katica...am facut o confuzie enorma...am crezut ca prevederile acelea se refera la contribuabilii de pretutindeni si de orice fel...recitind dupa ce m-ai atentionat vad ca SE REFERA LA SOCIETATILE BANCARE!!!