Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Unde pot citi despre infractiunea de INCITARE la URA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Unde pot citi despre infractiunea de INCITARE la URA

As dori sa aprofundez acest subiect: infractiunea de incitare la ura si sa citesc eventual din jurisprudenta. Sper sa existe...

Imi puteti va rog recomanda unde sa citesc ceva mai detaliat cu spete, etc. decat in codul penal? Exista norme metodologice la codul penal? Poate acolo?

Multumesc.
:D Eu nu le-am luat decat din cap, insa dvs. le gasiti in:
- Codul penal comentat si adnotat;
- in manuale de drept scrise de autori gen Udroiu, Boroi (Alexandru, nu Gabriel - asa cum v-a sugerat si dl. av.danpopescu2011)
- prin jurisprudenta interna, cedo, etc
Sa motivezi o fapta penala nu-i o treaba usoara, mai ales cand este pro bono.
Intrati pe sectiunea consultanti.
Nu e vorba de motivare, ci doar vroiam sa citesc si eu detalii si pentru asta imi trebuia sa stiu unde sunt acestea, adica temeiul legal exact. Multumesc. Voi cauta.
V-am spus, internetul este bun, chiar foarte bun, insa nu ne ofera decat orientarea generala, detaliile sunt fie la biblioteca, fie cu bani. V-as sprijini cu un link sau .pdf, dar nu am asa ceva.