Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Doua dosare penale in acelasi timp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Doua dosare penale in acelasi timp

Buna ziua ! cum sa incep pe data de 24 decembrerie in jurul orei 05:20 am fost oprit de catre un echipaj de politie urmand sa fiu dus la sange avand o alcoolemie de 0.58 in aerul expirat . permis retinut , dovada fara drept de circulatie . nici in ziua de azi nu stiu exact ce se intampla cu cazul pentru alcool . pe data de 10 februarie am fost oprit de catre alt echipaj , dus la sectie declaratii , conducere cu permisul suspendat . ce pot face in aceasta situatie ? cele doua dosare vor intra in aceeasi oala , adica gen la promul imi iau suspendare si al 2 lea in agraveaza fiind executare ? sunt in necunostinta de cauza ! multumesc mult !
Daca aveti inspiratia sa va angajati avocat puteti ajunge la o pedeapsa cu suspendare.
Daca nu sunteti inspirat Dumnezeu stie ce se va intampla...
Infractiunile sunt concurente si se aplica regula de la concursul de infractiuni, nu e obligatoriu ca pedeapsa rezultanta sa fie cu executare.
am inteles , deci pot sa stau putin mai liinistit ! multumesc
Da, puteti sta linistit.
Aveti sanse mai mari la o pedeapsa cu suspendare decat la o pedeapsa cu executare in mod normal.
Bun , am inteles asta! Si sa zicem ca voi lua suspendare an si ceva , cand voi avea dreptul la permis , sau mai exact dupa cat timp si ce proceduri trebuie urmate pentru a recupera permisul ? multumesc mult !