Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dispozitia de incadrare obligatorie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dispozitia de incadrare obligatorie?

Speta se refera la personalul contractual din administratia publica.
Daca o persoana promoveaza un concurs pe un post cu perioada determinata, post temporar vacant - pana la intoarcerea titularului postului, este corect ca incadrarea sa fie facuta in baza CIM si sa figureze ca angajat fara sa fie facuta Dispozitie de incadrare. Va rog un raspuns si un temei legal. Multumesc.
Angajarea se face in baza unui c.i.m.
Dar decizia de incadrare este obligatorie?
Decizia de incadrare nu este prevazuta in niciun act normativ .. se pare ca este o practica la nivelul unor institutii publice.
Buna ziua,
Dispozitia de incadrare nu este actul de angajare al salariatului contractual si nici nu i se adreseaza lui. Prin acea dispozitie conducatorul institutiei ia act de faptul ca acea persoana indeplineste conditiile de angajare in institutie si dispune persoanei responsabile din HR intocmirea documentelor necesare angajarii si angajarea acestuia.
Probleme apar intrucat aceste decizii se intocmesc exact ca si in cazul incadrarii unor functionari publici, care in fapt au un raport de serviciu si nu un raport de munca cu institutia.