Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie

In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?``
Nu am intrebat despre impacare ci despre posibilitatea legala de a retrage o plangere penala pt. art. 220 C.Pen. Eu consider ca o astfel de plangere penala - si nu prealabila - nu se poate retrage , iar procesul penal nu poate inceta pe acest motiv . Ma interesa o parere a unui jurist in aceasta problema .
Multumesc anticipat
Prevederea ``Impacarea partilor inlatura raspunderea penala `` nu cred ca este totuna cu faptul ca actiunea penala s-ar pune in miscare prin plangere prealabila . Apreciez ca in urma modificarilor mentionate - aceasta infractiune a fost scoasa din sfera celor pt. instrumentarea carora este necesara plangerea prealabila . Tocmai in lumina acestor modificari aveam nevoie de un raspuns pertinent .
MayaSeal a scris:

Prevederea ``Impacarea partilor inlatura raspunderea penala `` nu cred ca este totuna cu faptul ca actiunea penala s-ar pune in miscare prin plangere prealabila . Apreciez ca in urma modificarilor mentionate - aceasta infractiune a fost scoasa din sfera celor pt. instrumentarea carora este necesara plangerea prealabila . Tocmai in lumina acestor modificari aveam nevoie de un raspuns pertinent .

Stimata doamna vreti sa va faxez diploma de jurist? Absolvent al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti?B-)
In primul rand prin plangere prealabila nu intelegeti dvs corect si va explic ca la copii mici (ca mari sunt multi)...plangerea prealabila presupune reclamatia persoanei vatamate, asta insemnand ca politia nu se poate autosesiza privind aceasta infractiune!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Si o simpla declaratie la politie , la cercetari penale sau chiar in fata procurorului prin care reclamantul declara ca isi retrage plangerea stinge orice actiune!:hammer:
Ati inteles?
Am aratat textul in vigoare al art. 220 C.Pen . Spuneti-mi si mie raportat la textul in vigoare pe ce va argumentati afirmatia ca aceasta infractiune - art. 220 C.Pen - este o infractiune care pt. a se pune in miscare este conditionata de plangerea prealabila a persoanei vatamate ?
Ma intreb datorita carui fapt ati postat aceasta intrebare, atata timp cat observ ca dvs. cunoasteti legea foarte bine. Doriti cumva sa testati capacitatile si pregatirea juridica a consultantilor de pe acest forum? Asa cum bine ati spus, citand din art . 220 C penal , cu modificarile aparute, aceasta infractiune , pentru a fi pedepsita nu mai este conditionata de introducerea unei plangeri prelabile, organele in drept avand si posibilitatea de a se autosesiza . Insa, persoana vatamata poate depune plangere si chiar daca nu mai opereaza retragerea acestei plangeri, exista posibilitatea impacarii partilor , astfel incat, daca partile se impaca , este inlaturata si raspunderea penala a autorului, lucru ce mi se pare , ca mijloc pentru stingerea conflictului , oarecum similar cu institutia retragerii plangerii, atata vreme cat rezultatul este acelasi.